Saarinenova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Saarinenova
Chybí zde svobodný obrázek
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 9
Čtvrť Hloubětín
Poloha
Začíná na ulice Laponská
Končí na ulice Na Obrátce
Historie
Datum vzniku 2018
Další údaje
PSČ 198 00
Kód ulice 2310767
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saarinenova je ulice v Hloubětíně na Praze 9, která prochází rezidenční čtvrtí Suomi Hloubětín. Spojuje ulice Laponskou a Na Obrátce. Z jihu do ní ústí ulice Revellova a ze severu Granitova. Ve východním úseku nedaleko Vozovny Hloubětín ulici protíná tramvajová trať. Má přibližný západovýchodní průběh a je esovitě prohnutá.

Nově vzniklá ulice byla pojmenována v roce 2018 podle finského architekta a designera Eera Saarinena (1910–1961).[1] Své dílo vytvořil převážně v USA. K jeho nejslavnějším stavbám patří památník Gateway Arch (Jefferson National Expansion Memorial) v St. Louis v Missouri či terminál TWA na letišti Johna F. Kennedyho. V rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín mají (nejen) veřejná prostranství společný jmenovatel, a sice Finsko. Do stejné skupiny názvů ulic, které připomínají finské osobnosti a oblasti, patří i Laponská, Granitova a Revellova.

Ve 20. letech 20. století v této oblasti na jih od Kolbenovy vznikla nouzová kolonie Čína nebo také V Číně, případně Indočína a následně ještě jižněji zahrádkářská osada Rajská zahrada. Některé domky zde stály ještě v 70. letech 20. století.[2] Ulici protíná trasa bývalé železniční vlečky ČKD, v okolí býval brownfield. Na severní straně západního úseku jsou bytové domy projektu Suomi Hloubětín, a sice 4. etapy Lahti a 1. etapy Espoo, na jižní straně jsou domy 3. etapy Turku a 2. etapy Oulu. Kolem východního úseku je zeleň. Na ulici naváže cyklostezka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Usnesení Rady hlavního města Prahy číslo 1730 ze dne 17.7.2018 k pojmenování a přejmenování veřejných prostranství na území hlavního města Prahy [online]. Praha.eu [cit. 2018-12-26]. Dostupné online. 
  2. Letecké snímky 1975 [online]. [cit. 2018-12-19]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]