Saarinenova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Saarinenova
Chybí zde svobodný obrázek
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 9
Čtvrť Hloubětín
Poloha
Začíná na ulice Laponská
Končí na ulice Na Obrátce
Historie
Datum vzniku 2018
Další údaje
PSČ 198 00
Kód ulice 2310767
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saarinenova je ulice v Hloubětíně na Praze 9, která prochází rezidenční čtvrtí Suomi Hloubětín. Spojuje ulice Laponskou a Na Obrátce. Z jihu do ní ústí ulice Revellova a ze severu Granitova. Ve východním úseku nedaleko Vozovny Hloubětín ulici protíná tramvajová trať. Má přibližný západovýchodní průběh a je esovitě prohnutá.

Nově vzniklá ulice byla pojmenována v roce 2018 podle finského architekta a designera Eera Saarinena (1910–1961).[1] Své dílo vytvořil převážně v USA. K jeho nejslavnějším stavbám patří památník Gateway Arch (Jefferson National Expansion Memorial) v St. Louis v Missouri či terminál TWA na letišti Johna F. Kennedyho. V rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín mají (nejen) veřejná prostranství společný jmenovatel, a sice Finsko. Do stejné skupiny názvů ulic, které připomínají finské osobnosti a oblasti, patří i Laponská, Granitova a Revellova.

Ve 20. letech 20. století v této oblasti na jih od Kolbenovy vznikla nouzová kolonie Čína nebo také V Číně, případně Indočína a následně ještě jižněji zahrádkářská osada Rajská zahrada. Některé domky zde stály ještě v 70. letech 20. století.[2] Ulici protíná trasa bývalé železniční vlečky ČKD, v okolí býval brownfield. Na severní straně západního úseku jsou bytové domy projektu Suomi Hloubětín, a sice 4. etapy Lahti a 1. etapy Espoo, na jižní straně jsou domy 3. etapy Turku a 2. etapy Oulu. Kolem východního úseku je zeleň. Na ulici naváže cyklostezka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Usnesení Rady hlavního města Prahy číslo 1730 ze dne 17.7.2018 k pojmenování a přejmenování veřejných prostranství na území hlavního města Prahy [online]. Praha.eu [cit. 2018-12-26]. Dostupné online. 
  2. Letecké snímky 1975 [online]. [cit. 2018-12-19]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]