Dehtárská (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dechtarská
Chybí zde svobodný obrázek
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 14
Čtvrť Hloubětín
Začíná na ulice Zelenečská
Končí na slepé zakončení
Historie
Datum vzniku 1933 (projekt)
Starší názvy 19401945 německy: Dechtarer Straße
Datum zániku nikdy nerealizována
Další údaje
PSČ 198 00
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dehtárská (případně Dechtárská i Dechtarská) je zaniklá a v podstatě nikdy neprovedená ulice v Hloubětíně na Praze 14. Začínala na Kbelské a měla slepé zakončení. Měla přibližný západovýchodní průběh, případně se stáčela mírně k jihu. Ležela na sever od Zelenečské a s ní byla i rovnoběžná. Podle mladších map ze 40. let 20. století měla být prodloužením Kolbenovy ulice na východ.

Historie a názvy[editovat | editovat zdroj]

Ulice byla vyprojektována v roce 1933[1] v Novém Hloubětíně. Přestože nikdy nebyla realizována,[1] na mapách byla zakreslena až do 60. let 20. století, kdy bylo vybudováno sídliště Hloubětín. Nazvána byla podle středočeské obce Dehtáryokrese Praha-východ,[1] které jsou od roku 1960 součástí Jenštejna. Podle Orientačního plánu hlavního města Prahy od Rudolfa Jiříka z roku 1942 se v době protektorátu západní úsek jmenoval Dechtarer Straße.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ČAREK, Jiří; HLAVSA, Václav; JANÁČEK, Josef; LÍM, Václav. Ulicemi města Prahy od 14. století do dneška: názvy mostů, nábřeží, náměstí, ostrovů, sadů a ulic hlavního města Prahy, jejich změny a výklad. Praha: Orbis, 1958. 538 s. S. 109. 
  2. Orientierungsplan der Hauptstadt Prag [kartografický dokument] gezeichnet und herausgegeben von Rudolf Jiřík [online]. Mapová sbírka Geografického ústavu PřF MU, 1942 [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČAREK, Jiří; HLAVSA, Václav; JANÁČEK, Josef; LÍM, Václav. Ulicemi města Prahy od 14. století do dneška: názvy mostů, nábřeží, náměstí, ostrovů, sadů a ulic hlavního města Prahy, jejich změny a výklad. Praha: Orbis, 1958. 538 s. S. 109.