Třešňová (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Třešňová
North view of Třešňová street in Kyje, Prague.jpg
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 14
Čtvrť Hloubětín, Kyje
Poloha
Začíná na ulice Jednostranná
Končí na ulice Za Horou
Historie
Datum vzniku 1975
Pojmenováno po třešeň
Další údaje
Počet adres 35[1]
PSČ 198 00
Kód ulice 485870
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Třešňová je ulice v lokalitě Za Horou v katastrálním území Hloubětín a Kyje na Praze 14. Spojuje ulici Jednostrannou a Za Horou. Od severu do ní postupně ústí Aloisovská, Vlkovická, dále ji protíná Švestková a nakonec do ní ústí Okrajová. Její východní úsek, který má severojižní směr, tvoří hranici mezi Hloubětínem a Kyjemi. Z ulice také vede pěšina do ulice Herdovská a Rožmberská.

Vznikla a byla pojmenována v roce 1975, v roce 1986 v souvislosti s výstavbou mostu ulice Průmyslové byla prodloužena o esovitý západní úsek do ulice Jednostranné.[2] Nazvána je podle třešně, stromu z rodu slivoň (latinsky Prunus), což je dvouděložná rostlina z čeledi růžovitých.[2] Název ulice patří do velké skupiny hloubětínských ulic pojmenovaných podle stromů a jejich plodů. Do stejné skupiny patří např. Jívová, Mandloňová nebo Smrková.

Zástavbu tvoří přízemní a jednopatrové rodinné domy a v kyjské části i dvojdomy, pouze v západní části u mostu je zeleň.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Územně identifikační registr ČR [online]. SEAL, s.r.o., Informačního systému o území (ISÚ) [cit. 2018-12-14]. Dostupné online. 
  2. a b LAŠŤOVKA, Marek, a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 2. díl (O-Ž). Praha: Libri, 1998. ISBN 80-85983-25-7. S. 274. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKA, Marek, a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 2. díl (O-Ž). Praha: Libri, 1998. ISBN 80-85983-25-7. S. 274.