Lázně Bělohrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lázně Bělohrad
Náměstí v Lázních Bělohrad
Náměstí v Lázních Bělohrad
Znak města Lázně BělohradVlajka města Lázně Bělohrad
znakvlajka
Lokalita
Statusměsto
Pověřená obecLázně Bělohrad
Obec s rozšířenou působnostíJičín
(správní obvod)
OkresJičín
KrajKrálovéhradecký
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel3 734 (2023)[1]
Rozloha28,39 km²[2]
Nadmořská výška291 m n. m.
PSČ507 81
Počet domů1 379 (2021)[3]
Počet částí obce9
Počet k. ú.9
Počet ZSJ9
Kontakt
Adresa městského úřadunám. K. V. Raise 35
507 81 Lázně Bělohrad
mesto@lazne-belohrad.cz
StarostaAlena Kuželová, DiS.
Oficiální web: mestolaznebelohrad.cz
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Další údaje
Kód obce573094
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lázně Bělohrad (německy Bad Bielohrad, latinsky Albea) je nevelké podkrkonošské lázeňské město ležící v okrese Jičín, zhruba 16 km východně od Jičína. Žije zde přibližně 3 700[1] obyvatel. Městem protéká potok Javorka, procházejí jím silnice II/284 a II/501 a také železniční trať 040 Chlumec nad Cidlinou - Trutnov.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Bělohrad vznikl z osady Nová Ves, která se poprvé připomíná roku 1267. Byla v ní vystavěna kamenná tvrz, zvaná Koštofrank, podle bílých zdí nazývána také Bílým hradem, z čehož vznikl pozdější název Bělohrad. Původní latinský název tvrze Castellum francum byl zkomolen a uváděl se například roku 1534 jako tvrz a dvůr Kosstoffrank v Nowé Wsi, tedy Koštofrank[4]. Nápis na náhrobku rytíře Hořenského z Hořenovsi na městském hřbitově z roku 1557 uvádí místní určení "w Bielehradie". Názvy Bielehrad, statek Bielehradský se vyskytují také v písemnostech Valdštejnů a pozdějších. V latinských pramenech je název Albea. Tvar Bělohrad a oba předchozí zaznamenal teprve roku 1835 topograf Johann Gottfried Sommer a dovolává se odvození od Bílého zámku ("Weisses Schloss"), nikoliv tvrze[5]. Bělohrad byl v 90. letech 19. století přejmenován na Lázně Bělohrad.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 17. století vlastnil některé části tohoto panství Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Roku 1626 získal bělohradské panství Albrecht z Valdštejna a roku 1643 přešlo panství na Viléma Laboye z Desseneuru v Nizozemsku. Za jeho vlády, kdy pronásledoval nekatolické obyvatelstvo, uprchlo mnoho lidí do exilu a panství bylo osídleno německými kolonisty. Roku 1669 přešlo bělohradské panství do majetku rodiny Valdštejnů a za jejich vlády byl vystavěn kostel Všech svatých, provedena přestavba kamenné tvrze na barokní zámek podle návrhu Jana Blažeje Santiniho. 2. května 1722 povýšil císař Karel VI. Bělohrad na městečko, které tímto získalo i svůj vlastní znak. V polovině 19. století významným vlastníkem některých částí byl Maximilian Dormitzer, který je považován za zakladatele dnešních lázní v Bělohradě. Velkého rozmachu lázeňství došlo až za vlády hraběnky Anny z Assenburgu, baronky z Kleistu, která panství koupila od Dormitzerů a bývá rovněž označována za zakladatelku lázní[6]. Založila areál Anenských lázní a při nich na ploše 60 ha lázeňský park Bažantnice. V roce 1901 byl navrtán Annamariánský pramen arzeno-železité kyselky. Dnešní léčebný ústav byl postaven roku 1936 a slouží k léčbě nemocí pohybového ústrojí.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Lázních Bělohrad.
 • Barokní zámek na místě původní tvrze postavil roku 1550 Jan Škopek z Bílých Otradovic renesanční zámeček. Dnešní podoba je výsledkem přestavby z přelomu 17. a 18. století s kaplí zasvěcenou Janu Evangelistovi. Na zámku byla v roce 2018 započata rekonstrukce a přestavba a není široké veřejnosti přístupný. Později by zdě měly vzniknout kavárna, restaurace a v ostatních prostorách bydlení pro seniory.[7] Za zámkem je park s empírovou zimní oranžérií z roku 1831, která je v současnosti využita jako památník K. V. Raise a jako galerie. Nedaleko je oranžérii je umístěna sbírka vrchnostenských hraničních mezníků z 18. století a skulptura vzpřímeného lva – symbol městského znaku. Při severozápadním nároží zámku roste památný strom – Bělohradský buk.
 • kostel Všech svatých je barokní kostel z roku 1689, hlavní oltářní obraz je od akademického malíře A. Muhla, obraz madony od Václava Březiny
 • Fričovo museum postavil v letech 1904–05 Antonín Frič. V 80. silně chátralo a bylo na poslední chvíli zachráněno před demolicí.
 • Rodný domek K. V. Raise
 • Bažantnice – lázeňský park s hudebním pavilonkem, přírodní památka
 • Pardoubek – rybník, jehož název byl odvozen od pár doubků, které byly vysazeny na hrázi. Původním majitelem byla Anna z Asseburgu, později hrabě Merweld, který po 1. světové válce zde zřídil plovárnu, kabinky a zajistil stálou službu plavčíka. V době socialistické vlády Československa byl zřízen betonový okraj, provedena parková úprava, ale nebyly prováděny údržbové práce, proto koupaliště a blízké okolí velice zchátralo a v současné době je rybník využíván jen k rybářským účelům
 • Byšičky, osamocený kostelík se hřbitovem (pozůstatek zaniklé středověké vesnice) a Křížovou cestou, stejnojmenná přírodní památka, lesy a mokřadní louky východně od města
 • Kamenná hůra – přírodní rezervace, bukový porost na minerálně chudém podkladě
 • Hřídelecká hůra – přírodní památka, geologická lokalita, bývalý lom v čedičové kupě
 • Údolí Javorky – přírodní památka, slatinné louky podél potoka
 • Erbenův dub, památný strom
 • Vojtíškova tiskárna, městský objekt, který připomíná událostí 2. světové války
 • Meteorologický sloup na náměstí K. V. Raise z roku 1907.[8]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Části města[editovat | editovat zdroj]

Správní obvod obce s pověřeným obecním úřadem Lázně Bělohrad[editovat | editovat zdroj]

Lázně Bělohrad jsou pověřené výkonem část správy pro obce: Choteč, Lázně Bělohrad, Mlázovice, Šárovcova Lhota a Svatojanský Újezd.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
 2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
 3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
 4. Antonín Profous, Místní jména v Čechách, díl I, s. 51
 5. J. G. Sommer, Das Königrech Böhmen III, 1835, s. 231
 6. V. Kudrnáč 1894, s.3 a další
 7. Ze zámku v Lázních Bělohradě bude dům seniorů s restaurací a kavárnou. idnes.cz [online]. [cit. 2018-15-09]. Dostupné online. 
 8. TYDLITÁT, René; TREJBAL, Jan. Povětrnostní sloupy: Průvodce po objektech drobné architektury s meteorologickými přístroji. 1. vyd. Praha: Český hydrometeorologický ústav, 2019. 276 s. ISBN 978-80-87577-97-4. S. 88–90. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • KUDRNÁČ, Václav: Anenské slatinné lázně v Bělohradě. Turnov 1894
 • SOMMER, Johann Gottfried. Das Königreich Böhmen, statistisch-topographisch dargestellt. Dritter Band: Bidschower Kreis. 1. vyd. Prag: Calve'schen Buchhandlung, 1835. 388 s. (německy) 
 • FASSATI, Tomáš: Malíři Raisova kraje, Muzeum umění, Benešov, 2004

Filmové dokumenty[editovat | editovat zdroj]

- Jmenuji se Bělohrad. Film natočený v režii města Tomášem Fassatim u příležitosti oslav výročí. Černobílý film, 16 mm. 1972

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]