Boháňka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boháňka
Památné javory v Boháňce
Znak obce BoháňkaVlajka obce Boháňka
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0522 572705
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Hořice
Okres (LAU 1) Jičín (CZ0522)
Kraj (NUTS 3) Královéhradecký (CZ052)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 248 (2020)[1]
Rozloha 9,52 km²
Nadmořská výška 411 m n. m.
PSČ 508 01
Počet částí obce 4
Počet k. ú. 3
Počet ZSJ 4
Kontakt
Adresa obecního úřadu Boháňka 27
50801 Hořice v Podkrkonoší
ou@bohanka.cz
Starosta Milan Heligr
Oficiální web: www.bohanka.org
Boháňka
Boháňka
Další údaje
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Boháňka se nachází na úpatí chlumského vrchu v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Žije v ní 248[1] obyvatel. Obec leží 6 km od Hořic, 25 km od Jaroměře, Hradce Králové a Dvora Králové. V blízkosti obce leží obce Miletín a Velký Vřešťov. Z obce je výhled téměř do celého kraje a na vrcholky Krkonoš. Obcí vedou turistické a cykloturistické trasy. Obec je oblíbenou rekreační lokalitou.

V obci se poblíž aqvarelu[kde?] nachází venkovní sochařská expozice sochařů skupiny Boháňka, kterou tvoří řada zvučných jmen.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle historika V. V. Tomka došlo u Boháňky v roce 1100 k velké bitvě mezi Čechy a Poláky vedenými Boleslavem Chrabrým. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1378.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Obec proslavil boháňský pískovec těžený v lokalitě Skála. Z hořických pískovců je to nejtvrdší a nejtrvanlivější typ a je zavedeným pojmem v sochařsko-kamenické a figurální činnosti.[2] Z pískovce těženého v obci je vystavěna např. Bílá věž v Hradci Králové; bylo ho použito při výstavbě města Josefov u Jaroměře, dále na různých stavbách v Praze a na mnoha dalších v českých městech. V katastru obce je v blízkosti vodojemu stálá expozice sochařské tvorby kamenické školy Hořice a mohutný pískovcový blok vztyčený na památku mistra Jana Husa v roce 1915.

Keltské sídliště[editovat | editovat zdroj]

Asi 300 m od vesnice Skála leží Třebovětický rondel.[3] Toto kultovní místo je v současné době ve špatném stavu, stále však v památkové péči a zákonem chráněné. V místě proběhl archeologický průzkum. Nalezené předměty jsou v úschově muzea.

Přírodní sochařská expozice[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti vodovodního Aqvarelu mezi obcí Boháňka a její místní částí Skála vznikla v letech 1968–1969 stálá expozice sochařské skupiny „Boháňka“: akad. soch. Ellen Jilemnická, akad. soch. Pavel Ježek , akad. soch. Jan Měšťan, akad. soch. Michael Bílek, prof. akad. arch. Petr Keil, soch. Ivan Jilemnický, doc. ak. soch Pavel Jarkovský, doc. akad. soch. Pavel Mizera, akad. soch. Jiří Dostál.

Sochy jsou vytesány z tvrdého boháňského pískovce pocházejícího z obecního lomu zvaného KUKS. Umístění soch mělo svůj hlubší význam vzhledem k názvu obce Boháňka, kamenické minulosti a především vzhledem k nedalekému keltskému hradišti kruhového tvaru. Z prostoru přírodního rozmístění soch je výhled na vrcholky Krkonoš, vrch Zvičina. Leží na žluté turistické trase.

Další pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]
  2. http://www.geology.cz/zpravy/obsah/2001/zpravy-o-vyzkumech-2001-str-049-052.pdf
  3. Třebovětice, okr. Jičín, Královéhradecký kraj: Pravěký rondel [online]. Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i. [cit. 2019-08-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]