Krahujec obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKrahujec obecný
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řáddravci (Falconiformes)
Čeleďjestřábovití (Accipitridae)
Rodkrahujec (Accipiter)
Binomické jméno
Accipiter nisus
(Linné, 1758)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krahujec obecný (Accipiter nisus) je malý dravec z čeledi jestřábovitých rozšířený v Evropě, střední a východní Asii a severní Africe.

Popis

  • Délka těla:
    • samec: 30 - 33 cm
    • samice: 35 - 39 cm
  • Rozpětí křídel:
    • samec: 60 - 63 cm
    • samice: 74 - 79 cm
  • Hmotnost:
    • samec: 150 g
    • samice: 280 g

Krahujec obecný je štíhlý pták s krátkými a širokými křídly, poměrně dlouhými žlutými končetinami, krátkým šedým zobákem a dlouhým ocasem. Samec má břidlicovitě šedý hřbet a křídla, bíločervené břicho s černým příčným pruhováním, samice je výrazně větší, má hnědošedý hřbet a křídla a bílé břicho s černým pruhováním bez červeného zbarvení. Mladí ptáci mají hnědě zbarvený hřbet a hnědé pruhování na břiše. V České republice nám hrozí záměna pouze s výrazně větším a silnějším jestřábem lesním.

Chování

Krahujec obecný žije skrytým způsobem života v lesích, zvláště jehličnatých, ale v zimě ho můžeme spatřit i v parcích nebo jiných stromových porostech poblíž lidských sídel. Většina populací je stálá, včetně té v Česku, ačkoli ptáci ze severnějších evropských oblastí migrují do severní Afriky, severoasijské populace zase převážně do severní Indie.

Jeho potravou se většinou stávají drobní ptáci (vrabci, kosi, pěnkavy, sýkory) a jejich mláďata, ačkoli výjimečně loví i menší druhy savců, nevelký hmyz nebo některé druhy žab. Na svou kořist číhá na pozorovatelně ve větvích stromů, pokud je to nutné, tiše ji následuje a poté překvapí náhlým výpadem.
Často se uchyluje k aktivnějšímu způsobu lovu: Prolétává svým revírem bez předem určeného cíle a snaží se zaskočit nic netušící kořist nečekaným vpádem. Zaměřuje se především na nepřehledné a členité úseky (křoviny, husté lesy, zastavěná území...). Létá skrytě (těsně nad zemí, podél stěn, prolétává křovinami a stromy...), aby byl kořistí spatřen co možná nejpozději a mohl se jí zmocnit dříve, než stihne patřičně zareagovat.

Nijak často se neozývá. Občas u něj můžeme zaslechnout kejhavé „kee-kee-kee-kee“, na hnízdě se většinou ozývá rychlým „kjukjukjukjukju“.

Své hnízdo si krahujec obecný staví na stromech v nevelkých výškách, většinou ve větvích smrků nebo jedlí. Hnízdí od dubna do července a ročně klade jednu snůšku obsahující 4 až 6 vajec. Samice na vejcích sedí po dobu 33 dnů. Při hnízdění je vysoce zranitelná a spoléhá pouze na to, že ji díky jejímu zamaskování predátor nespatří. Mláďata opouštějí hnízdo zhruba po 30 dnech života.

Výskyt a stav v Česku

Dle vyhlášky 395/1992 Sb. jde v České republice o kriticky ohrožený a tudíž přísně chráněný druh.

Poddruhy

Galerie

Zdroje a reference

Logo Wikimedia Commons Galerie krahujec obecný na Wikimedia CommonsV tomto článku byly použity překlady textů z článků Eurasian Sparrowhawk na anglické Wikipedii a Krogulec na polské Wikipedii.

  • Biolib
  • Černý W.: Ptáci. Praha: Artia, 1980.

Šablona:Dravci v ČR

Šablona:Link GA Šablona:Link GA Šablona:Link GA