Kalocsa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalocsa
Kalocsa Szentháromság tér.JPG
Kalocsa – znak
znak
Kalocsa – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Kalocsa
Kalocsa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha53,2 km²
Počet obyvatel15 490 (2018)[1]
Hustota zalidnění291,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.kalocsa.hu
Telefonní předvolba78
PSČ6300
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalocsa (česky[zdroj?] Kaloča, německy Kollotschau) je město v župě Bács-Kiskun nedaleko levého břehu Dunaje. Žije zde přibližně 15 tisíc[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město je významné tím, že zde bylo roku 1000 zřízeno první biskupstvíUhrách, (nejpozději roku 1135 povýšené na arcibiskupství). Prvním biskupem kaločským, a tedy i uherským, byl Asztrik, podle legendy žák a přítel svatého Vojtěcha.

Hlavní pamětihodnosti města představují barokní arcibiskupský palác, klenotnice, katedrála a další církevní stavby. Kalocsa silně utrpěla osmanskou přítomností po roce 1526. Zčásti vylidněnou oblast kolem Kalocsi kolonizovali počátkem 18. století Němci (například městys Harta a vinařská obec Hajós), Slováci (vesnice Miske) a Srbové a Chorvati (vesnice Bátya). Multietnický charakter si Kalocsa a okolí uchovaly dodnes.

V Kalocse též bývala početná židovská obec. Většina jejích členů však byla deportována do koncentračních táborů v roce 1944 po obsazení Maďarska německou armádou. Synagoga dnes objekt využívá zdejší městská knihovna, o židovský hřbitov se stará město.

Od padesátých let byla Kalocsa jako arcibiskupské sídelní město pod tlakem komunistické správy - sídlo župy bylo přeneseno do Kecskemétu, stejně jako instituce vysokého školství. V rámci města se usídlila ruská posádka, z bývalé jezuitské koleje přímo v centru se stala ženská věznice.

Emblematickou plodinou města a jeho okolí je paprika, které je věnována i expozice v Muzeu papriky a jejímž výzkumem se zde zabývá Výzkumný ústav papriky.

V Kalocse se narodil i světově proslulý sochař Nicolas Schöffer, který má zde muzeum se svými původními modely, kresbami a projekty. Jeho světelná a kynetická věž je jednou z dominant města.

Dnes sídlí v Kalocse Vysoká škola Pála Tomoriho. Město pořádá každým rokem operní festival Modrý pták (Kék madár), Dny papriky (Paprika Napok) a obrok podunajský folklorní festival (Duna-menti Folklór Fesztivál) s mezinárodní účastí.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2018. január 1.. 27. září 2018. Dostupné online. [cit. 2018-09-27]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]