Kula (Srbsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kula
Serbia Vojvodina Kula from west IMG 9155.JPG
Kula – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška84 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Kula
Kula
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha481 km²
Správa
Oficiální webkula.rs
Telefonní předvolba025
PSČ25230
Označení vozidelSO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kula (v srbské cyrilici Кула, maďarsky Kúla) je město v srbské Vojvodině. Administrativně spadá do Západobačského okruhu. Je centrem stejnojmenné opštiny. V roce 2011 mělo 17 886 obyvatel. Nachází se přibližně na spojnici měst Vrbas a Sombor, na Velkém báčském kanálu, součásti soustavy kanálu DTD.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město vzniklo nejspíše během osmanské okupace dnešní Vojvodiny v 17. století. Tehdy byly připomínány dvě osady (Donja Kula a Gornja Kula). Na přelomu 17. a 18. století zůstaly po nějakou dobu pusté. V roce 1733 se zde nacházelo 251 obydlených domů. V souvislosti s dosídlováním dnešní Vojvodiny se do osady přistěhovali nejprve Maďaři (v roce 1740)[zdroj?] a v druhé polovině 18. století sem přišli potom Němci.

Podle sčítání lidu z roku 1910 bylo obyvatelstvo národnostně smíšené; dominovala maďarská národnost, následně srbská a německá. Přítomna zde byla také i komunita Rusínů. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno, jejich majetky znárodněny a na jejich místo dosídleni Černohorci. I přesto dle sčítání lidu žilo ve městě Kula nejvíce obyvatel maďarské národnosti (53 %), jejich podíl ale postupně klesá.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti města prochází severojižním směrem dálnice A1 ve směru SuboticaNovi Sad. Město má také železniční spojení, a to prostřednictvím trati Sombor–Vrbas.

Kulturní památky[editovat | editovat zdroj]

Dominantou středu města je kostel svatého Jiří, který je katolický.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V letech 1912 - 2013 zde sídlil srbský fotbalový klub FK Hajduk Kula.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]