Kajman brýlový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kajman brýlový

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: krokodýli (Crocodilia)
Čeleď: aligátorovití (Alligatoridae)
Rod: kajman (Caiman)
Binomické jméno
Caiman crocodylus
(Carl Linné, 1758)
Rozšíření kajmana brýlového.
Rozšíření kajmana brýlového.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kajman brýlový, kajman obecný či kajman středoamerický (Caiman crocodilus známý také pod starším jménem Caiman sclerops) je poměrně malý plaz z čeledi aligátorovitých obývající poměrně rozsáhlé území Střední a Jižní Ameriky v rozmezí od Venezuely až na jih Amazonské pánve. Žije v pomalu tekoucích vodách, nížinných mokřinách a jezerech, je schopen tolerovat i slanou vodu; díky této adaptaci je také nejhojnějším zástupcem své čeledi.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Český druhový název brýlový je inspirován hřebenem mezi očima, který slabě připomíná obroučku brýlí. Zkostnatělá horní víčka také poukazují na možnou podobnost s dinosaury z rodu Allosaurus [2]. Několik poddruhů tohoto kajmana se liší zbarvením, velikostí a tvaru lebky. Samci dosahují délky od 2 m do 2,5 m, maximálně pak až do 3 m. Samice jsou znatelně menší a dosahují maximální velikosti do 1,4 m. Dospělá zvířata mají tlustou kůži s olivovým nádechem. Mláďata mají obvykle nažloutlou barvu s černými skvrnami, kterou postupem času zcela ztrácí.

Potrava a rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Mláďata se živí širokou paletou vodních bezobratlých, převážně pak larvami hmyzu, korýši a měkkýši. Postupem času začnou do svého jídelníčku zahrnovat i různé obratlovce, které tvoří převážně ryby, obojživelníci, plazi a vodní ptáci. Dospělá zvířata si troufnou i na větší savce, např. divoká prasata.

Období páření trvá u kajmanů brýlových v rozmezí mezi květnem a srpnem. Samice vybuduje hnízdo v podobě hromady různé půdy a rostlinné vegetace, kterou sem nahrne. V období deštů, mezi červencem a srpnem naklade 14 až 40 (obvykle kolem 22) vajec, která po celou inkubační dobu, která trvá zhruba 90 dní pečlivě střeží. Samice dosahují pohlavní dospělosti mezi 4. a 7. rokem, samci zhruba ve stejném věku.

Kajman brýlový je loven pro svou kůži, ale ohrožení pro něj představuje i odchyt mláďat, která se následně prodávají do domácností buď živí, nebo jako kuriózní vycpaniny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Spectacled Caiman na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. http://www.flmnh.ufl.edu/cnhc/csp_ccro.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]