Gaviál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxGaviál (Gavialis)
Stratigrafický výskyt: raný miocén (před 20 miliony let) - současnost
alternativní popis obrázku chybí
Gavialis
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádkrokodýli (Crocodilia)
Čeleďgaviálovití (Gavialidae)
Rodgaviál (Gavialis)
Oppel, 1811
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gaviál (Gavialis) je rod plazů z řádu krokodýli (Crocodilia) a čeledi gaviálovití (Gavialidae). Zahrnuje žijícího gaviála indického a několik vyhynulých druhů, včetně Gavialis bengawanicus, Gavialis breviceps, Gavialis browni, Gavialis curvirostris, Gavialis hysudricus, Gavialis leptodus, Gavialis lewisi a Gavialis pachyrhynchus.

Historie rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Většina druhů, včetně gaviála indického, žila na Indickém poloostrově, zatímco G. bengawanicus žil na Jávě. Gaviálové se pravděpodobně prvně objevili na území dnešní Indie před asi 20 miliony lety během období miocén a v kvartéru se rozšířili do Malajského souostroví. Pozůstatky gaviálů byly nalezeny také na Woodlark Island a Sulawesi východně od Wallaceovy linie, což naznačuje, že gaviálové byli pravděpodobně schopni pobývat i v mořském prostředí a dosáhnout možná i západní Oceánie.

Některé druhy gaviálů byly vyhubeny lidskými populacemi až v nedávné době (řádově před několika stoletími).[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod gaviál, popsaný Nicolausem Michaelem Oppelem, je tzv. monotypický, obsahuje pouze jeden žijící druh – gaviál indický (Gavialis gangeticus).

Chov v zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

Gaviál indický, detail horní čelisti. Tenké jehlicovité zuby jsou přizpůsobeny k lovu ryb.

Skupinu sedmi chovných gaviálů získala pražská zoo z chovné stanice Madras Crocodile Bank Trust and Centre for Herpetology Jedná se o největší chovnou skupinu gaviálů v Evropě s cílem vytvořit záložní populaci pro případ kritického vývoje gaviálů v jejich přirozeném prostředí.[2] Zároveň byla pražská zoo pověřena vedením evropské plemenné knihy tohoto druhu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Masaya Iijima, Yu Qiao, Wenbin Lin, Youjie Peng, Minoru Yoneda and Jun Liu (2022). An intermediate crocodylian linking two extant gharials from the Bronze Age of China and its human-induced extinction. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. 289 (1970): 20220085. doi: https://doi.org/10.1098/rspb.2022.0085
  2. Gaviál indický - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2022-03-29]. Dostupné online. 
  3. Zoo Praha byla pověřena vedením evropské plemenné knihy gaviálů. Zoo Praha [online]. [cit. 2022-03-29]. Dostupné online. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gavialis na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]