Kajman černý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKajman černý
alternativní popis obrázku chybí
Kajman černý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád krokodýli (Crocodilia)
Čeleď aligátorovití (Alligatoridae)
Rod kajman (Melanosuchus)
Binomické jméno
Melanosuchus niger
(Spix, 1825)
Rozšíření kajmana černého.
Rozšíření kajmana černého.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kajman černý (Melanosuchus niger) je velkým druhem krokodýla a společně s aligátorem severoamerickým jeden z největších zástupců čeledi aligátorovití. Dorůstá velikosti mezi pěti a šesti metry, což z něj také dělá společně s krokodýlem orinockým jednoho z největších plazů neotropické oblasti. Je to masožravý plaz, který žije podél pomalu tekoucích řek, jezer, sezónně zaplavovaných oblastí v povodí Amazonky a dalších sladkovodních stanovišť v Jižní Americe. Jak již jméno naznačuje, kajman černý má tmavé zbarvení, které u některých jedinců může být skutečně černé. Na dolní čelisti má tento druh šedé a hnědé proužkování. Mladí kajmani jsou zbarvení pestřeji než dospělci, s bílými až světle žlutými pruhy na bocích, které jim přetrvávají až do dospělosti. Stavbou těla se tento druh od ostatních kajmanů silně odlišuje, ale kostnatý hřbet se jako u dalších druhů vyvinul. Hlava je velká a těžká, proto může tento predátor chytit i velkou kořist.

Kajman černý je největším dravcem v amazonském ekosystému. Živí se řadou ryb, plazů, ptáků a savců. Jedna se o vrcholového predátora, který je schopen zabít jakékoli zvíře a to včetně jiných predátorů. V rámci druhu bylo provedeno několik ekologických studií, ale kajman černý obývá ekosystém bez velké konkurence ze stran jiných predátorů. Coby vrcholný predátor také může být klíčovým druhem, který hraje důležitou roli při skladbě ekosystému. Rozmnožování nastává v období sucha. Samice si stavějí hnízda, do nichž nakladou vejce, která chrání před predátory.

Když byl kajman černý běžným druhem, hojně se lovil pro svou komerčně cennou kůži. Tyto aktivity jej však dovedly až na pokraj vyhuení. Druh až do 80. let 20. století, kdy se obchod s kůží na jeho populaci projevil, nebyl podrobněji zkoumán. Nyní se do přírody opět navrací, avšak je závislý na ochranných opatřeních. Jedná se o krokodýla nebezpečného pro člověka a bylo zaznamenáno několik útoků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black caiman na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]