Johann Baptist von Spix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johann Baptist von Spix
Johann Baptist von Spix.jpg
Narození 9. ledna 1781
Höchstadt an der Aisch
Úmrtí 13. března 1826 (ve věku 45 let)
Mnichov
Alma mater Univerzita Otto-Friedricha v Bamberku
Podpis UnterschriftSpix.tif
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Johann Baptist von Spix

Johann Baptist von Spix (9. února 1781 Höchstadt, Bavorsko - 14. března 1826 Mnichov, Bavorsko) byl německý zoolog, přírodovědec a cestovatel v Jižní Americe.

Cesty v Jižní Americe[editovat | editovat zdroj]

Narodil se Höchstadtu v Bavorsku, jako sedmé z jedenácti dětí. V roce 1817 zahájil spolu s Carlem Martiusem rakousko-bavorskou expedici do Brazílie. Z Ria de Janeira se vydali přes São Paulo k Ouru Pretu kde zkoumali zlatonosné území. Odtud putovali k Indiánum u Coroados a následně se vydali přes diamantová naleziště u Diamantiny dále do vnitrozemí, kde procestovali a vědecky prozkoumali rozlehlé východní části brazilského vnitrozemí, zvláště povodí řeky São Francisco, po té dospěli do přístavu São Luís. Na závěr výpravy propluli řeku Amazonku, aby se v Tefé s Martiusem rozdělil a vrátil se do Manausu a po řece Río Negro plul do Barcellos. V březnu roku 1820 se opět sešel s Martiusem a společně dopluli do Belému.

Společně s Martiusem v Brazílii procestoval pěšky nebo po řece více jak 10 000 km[1]. Na svých cestách nasbíral velké množství exemplářů rostlin a živočichů, jenž se staly základem sbírky Přírodovědeckého muzea v Mnichově, jehož se stal po návratu do vlasti správcem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Baptist von Spix na anglické Wikipedii.

  1. Ivan Hrbek, ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha: Panorama, 1979. 285 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]