Přeskočit na obsah

Aligátor čínský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAligátor čínský
揚子鱷
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádkrokodýli (Crocodilia)
Čeleďaligátorovití (Alligatoridae)
Rodaligátor (Alligator)
Binomické jméno
Alligator sinensis
Fauvel, 1879
Rozšíření aligátora čínského.
Rozšíření aligátora čínského.
Rozšíření aligátora čínského.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aligátor čínský (čínsky: 揚子鱷; Alligator sinensis) je jeden ze dvou žijících druhů aligátora, zástupce čeledi aligátorovitých (Alligatoridae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jak už z jeho názvu plyne, žije pouze v Číně a to v oblastech podél řeky Jang-c’-ťiang (provincie Ťiang-su, Če-ťiang a An-chuej). Je podstatně menší než jeho nejbližší příbuzný aligátor severoamerický (Alligator mississippiensis), jelikož dorůstá délky pouze do 2 m. Má vysoce obrněné tělo, včetně břicha, což je mezi ostatními krokodýly poměrně neobvyklou záležitostí.

Aligátoři se vydávají za potravou převážně v noci, kdy loví vodní bezobratlovce (hlavně hlemýždě a slávky), ale i obratlovce, zvláště pak ryby, občas i myšovce a různé druhy kachen.

Samice staví v období mezi červencem a srpnem v poměru s aligátorem severoamerickým malé hnízdo z nejrůznějších rostlin a větviček. Klade do nich 10 až 50 středně velkých vajec, hnízdo hlídá při normální inkubační teplotě (cca 30 °C) zhruba 70 dní. Samice i samci dosahují pohlavní dospělosti poměrně brzy, zhruba ve věku 4 až 5 let.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

I přes svou poměrně bázlivou povahu byl aligátor čínský v minulosti spojován s mytickým čínským drakem[2], ale ani to nezabránilo jeho lovu ze strany člověka. V současné době zapsán v Červeném seznamu IUCN jako kriticky ohrožený druh[3], za což může hned několik důvodů. Včetně lovu je hlavním důvodem plenění jejich přirozených biotopů a nahrazování těchto oblastí zemědělskou krajinou. Dalším je poměrně časté a smrtelné požírání jedu na krysy, který se dostává do jejich blízkosti.[zdroj?] V minulosti, ale v nemalé míře i dnes není výjimkou ani vybírání mláďat a vajec z hnízd. Populace aligátorů čínských chovaných v zajetí jsou poměrně hojné a počet v zajetí chovaných jedinců sahá zhruba až k deseti tisícům.[zdroj?]

Chov[editovat | editovat zdroj]

Velká část populace se chová ve Výzkumném centru na ochranu aligátora čínského v An-chueju[zdroj?] a v několika zoologických zahradách po celém světě. V Česku v Krokodýlí ZOO Protivín a ZOO Jihlava. V létě 2023 se v ZOO Jihlava narodila 4 mláďata.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V jednom filmovém dokumentu z roku 2017/18 se tvůrci pokusili rekonstruovat přibližnou podobu zvuku dravého dinosaura druhu Tyrannosaurus rex za pomoci kombinace zvuku brodivého ptáka bukače velkého a právě aligátora čínského. Výsledkem bylo jakési nízkofrekvenční dunění, kterým se možná tyranosauři domlouvali na velké vzdálenosti.[4]

Protože se region jeho výskytu nachází na rozhraní mírného a subtropického klimatu, relativně chladné zimní teploty okolo nuly přečkává pomocí hibernace (podobně jako např. hadi v Evropě).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. http://www.flmnh.ufl.edu/cnhc/csp_asin.htm
  3. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2007-12-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-20. 
  4. SOCHA, Vladimír. Chcete si poslechnout tyranosaura?. Osel.cz [online]. 26. září 2019. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]