Aligátor čínský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Aligátor čínský
揚子鱷

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Kriticky ohrožený druh
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: krokodýli (Crocodilia)
Čeleď: aligátorovití (Alligatoridae)
Rod: aligátor (Alligator)
Binomické jméno
Alligator sinensis
Fauvel, 1879
Rozšíření aligátora čínského.
Rozšíření aligátora čínského.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aligátor čínský (čínsky: 揚子鱷; Alligator sinensis) je jeden ze dvou žijících druhů aligátora, zástupce čeledi aligátorovitých (Alligatoridae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jak už z jeho názvu plyne, žije pouze v Číně a to v oblastech podél řeky Jang-c’-ťiang (provincie Ťiang-su, Če-ťiang a An-chuej). Je podstatně menší než jeho nejbližší příbuzný aligátor severoamerický (Alligator mississippiensis), jelikož dorůstá délky pouze do 2 m. Má vysoce obrněné tělo, včetně břicha, což je mezi ostatními krokodýly poměrně neobvyklou záležitostí.

Aligátoři se vydávají za potravou převážně v noci, kdy loví vodní bezobratlovce (hlavně hlemýždě a slávky), ale i obratlovce, zvláště pak ryby, občas i myšovce a různé druhy kachen.

Samice staví v období mezi červencem a srpnem v poměru s aligátorem severoamerickým malé hnízdo z nejrůznějších rostlin a větviček. Klade do nich 10 až 50 středně velkých vajec, hnízdo hlídá při normální inkubační teplotě (cca. 30 °C) zhruba 70 dní. Samice i samci dosahují pohlavní dospělosti poměrně brzy, zhruba ve věku 4 až 5 let.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

I přes svou poměrně bázlivou povahu byl aligátor čínský v minulosti spojován s mýtickým čínským drakem [2], ale ani to nezabránilo jeho lovu ze strany člověka. V současné době zapsán v Červeném seznamu IUCN jako kriticky ohrožený druh [3], za což může hned několik důvodů. Včetně lovu je hlavním důvodem plenění jejich přirozených biotopů a nahrazování těchto oblastí zemědělskou krajinou. Dalším je poměrně časté a smrtelné požírání jedu na krysy, který se dostává do jejich blízkosti.[zdroj?] V minulosti, ale bohužel v nemalé míře i dnes není výjimkou ani vybírání mláďat a vajec z hnízd. Populace aligátorů čínských chované v zajetí jsou poměrně hojné a počet v zajetí chovaných jedinců sahá zhruba až k deseti tisícům.[zdroj?]

Chov[editovat | editovat zdroj]

Velká část populace se chová ve Výzkumném centru na ochranu aligátora čínského v An-chueju[zdroj?] a v několika zoologických zahradách po celém světě. V Česku např. v Krokodýlí ZOO Protivín a v Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-09]
  2. http://www.flmnh.ufl.edu/cnhc/csp_asin.htm
  3. http://www.iucnredlist.org/search/details.php/867/all

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]