Křinec (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Křinec
Nádraží v Křinci
Nádraží v Křinci
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský kraj
Městys Křinec
Souřadnice
Křinec (nádraží)
Křinec (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 562611
Tratě 061, 062
Nadmořská výška 195 m n. m.
V provozu od 15. listopadu 1881
Zabezpečovací zařízení Telefonické dorozumívání
Dopravních kolejí 5
Nástupišť (hran) 3 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Stanoviště autobusů před staniční budovou
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křinec je železniční stanice ve východní části stejnojmenného městysu v okrese Nymburk v Středočeském kraji oddělená od zbytku sídla říčkou Mrlinou. Leží na neelektrifikovaných jednokolejných tratích 061 a 062.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 15. listopadu 1881 na trati vlastněné soukromou společností České obchodní dráhy (BCB) propojením Velelib na trase z Nymburka do Mladé Boleslavi a již postavené odbočné trati z Chlumce nad Cidlinou do Jičína v majetku společnosti Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB). Následujícího roku byla trať prodloužena dále do Městce Králové, čímž se křinecké nádraží stalo odbočnou stanicí. Vystavěno zde bylo také nákladové nádraží a lokomotivní vodárna. Z hospodářské podstaty regionu sloužila trať především k nákladní obsluze cukrovarského průmyslu.

Na přelomu let 1882-1883 de facto převzala řízení BCB společnost Rakouská společnost státní dráhy (StEG) a 26. srpna 1883 propojila přemostěním trati Vídeň-Berlín, provozovanou ÖNWB, v Nymburce celý úsek s tratí do Poříčan na polabské železnici z roku 1845 z Prahy do Olomouce. Na trati byla zřízena nová provozní budova, stanice Nymburk město.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde tři nekrytá hranová nástupiště, k příchodu na ostrovní nástupiště slouží přechody přes kolejiště. Z nádraží jsou vyvedeny dvě nákladní vlečky, z každého zhlaví jedna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]