Nymburk město

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nymburk město
Výpravní budova nádraží Nymburk město
Výpravní budova nádraží Nymburk město
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Město Nymburk
Souřadnice
Nymburk město
Nymburk město
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 545541
Tratě 060
Nadmořská výška 190 m n. m.
V provozu od 26. srpna 1883
Zabezpečovací zařízení Automatické hradlo
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 3 (4)
Prodej jízdenek Ano
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBezbariérové WC
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nymburk město je železniční stanice v západní části okresního města Nymburk ve Středočeském kraji nedaleko většího a staršího městského nádraží. Leží na trati 060 v ulici Máchova. Stanice je elektrifikovaná (3 kV ss). U severního i jižního zhlaví v ulicích Zbožská a Tyršova se nacházejí chráněné železniční přejezdy. V jižním směru odtud vlaky po několika stech metrech najíždějí na železniční most přes Labe.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 26. srpna 1883 na odbočné trati vlastněné soukromým subjektem Rakouská společnost státní dráhy (StEG) prodloužením úseku z Poříčan a Sadské otevřeném již v roce 1881. Kolejiště propojující nádraží se starší stanicí Nymburk hlavní nádraží bylo dokončeno roku 1896. Trať tak spojila nymburský železniční uzel provozovaný Rakouskou severozápadní dráhou s polabskou železnicí z roku 1845 z Prahy do Olomouce. V prostoru nádraží stála též již neexistující lokomotivní vodárna.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde jedno hranové a dvě ostrovní nekrytá nástupiště, k příchodu na ostrovní nástupiště slouží přechody přes kolejiště.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]