Veleliby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veleliby
Veleliby od severu
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Domů 67
Lokalita
PSČ 288 02
Obec Dvory
Okres Nymburk
Katastrální území Dvory u Nymburka (6,8 km²)
Zeměpisné souřadnice
Veleliby
Veleliby
Další údaje
Kód části obce 33910
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veleliby je vesnice v okrese Nymburk, patřící pod obec Dvory. Leží 2 km na západ od Dvorů a 3 km severně od Nymburka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V okolí vsi se sídlilo již v pravěku. První písemná zmínka o vsi je z roku 1223. Původní název obce zněl Veleljuby, podle zbožnosti zdejších obyvatel. Od čtrnáctého století stával ve Velelibech kostel, do dnešní doby jich bylo několik.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes je dominantou obce novorománský kostel sv. Václava. Ve vsi se pořádá Svatováclavské posvícení. Ve vsi sídlí významná firma Semena Veleliby. Na místním antukovém hřišti se hraje rekreačně nohejbal.

Veleliby patří mezi železniční uzly, neboť se zde rozchází železniční trať směrem na Mladou Boleslav a na Jičín. Na západ od Velelib u říčky Lidušky se buduje mokřad, který je součástí projektu MŽP. Při hloubení mokřadu se nalezl hrob z pozdní doby kamenné i další objekty.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Václava

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravní síť

  • Pozemní komunikace – Do obce vedou silnice III. třídy.
  • Železnice – Na území obce leží železniční stanice Veleliby, kde se spojují koleje ze stanic Nymburk hlavní nádraží a Nymburk město a rozdělují se na tratě 061 do Jičína a 071 do Mladé Boleslavi. Železniční Trať 061 Nymburk - Kopidlno - Jičín je jednokolejná celostátní trať, provoz byl zahájen roku 1881. Železniční Trať 071 Nymburk - Mladá Boleslav je jednokolejná celostátní trať, provoz byl zahájen roku 1870.

Veřejná doprava 2011

  • Autobusová doprava – V zastávkách Dvory,,Veleliby a Dvory,,Veleliby,Sempra staví v pracovních dnech 6 spojů linky Nymburk-Milovice. V zastávce Dvory,,Veleliby hlavní silnice staví linka Nymburk-Seletice (v pracovních dnech 7 spojů, o víkendu 3 spoje), linka Nymburk-Lipník (v pracovních dnech 5 spojů) a linka Nymburk-Mladá Boleslav (v pracovních dnech 4 spoje) (dopravce Okresní autobusová doprava Kolín, s. r. o.).
  • Železniční doprava – Po trati 061 směrem na Jičín jezdilo v pracovní dny 16 párů osobních vlaků a 1 pár spěšných vlaků, o víkendu 13 párů osobních vlaků a 1 pár spěšných vlaků. Po trati 071 do Mladé Boleslavi jezdilo v pracovní dny 10 párů osobních vlaků, o víkendu 9 párů osobních vlaků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]