Chlumec nad Cidlinou (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Chlumec nad Cidlinou
Železniční stanice Chlumec nad Cidlinou
Železniční stanice Chlumec nad Cidlinou
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký kraj
Město Chlumec nad Cidlinou
Souřadnice
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 530501
Tratě 020, 040, 062
Nadmořská výška 225 m n. m.
V provozu od 20. prosince 1870
Zabezpečovací zařízení elektromechanické
Dopravních kolejí 10
Nástupišť (hran) 4 (4)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Autobusové nádraží před staniční budovou
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlumec nad Cidlinou je železniční stanice v severní části stejnojmenného města v okrese Hradec Králové v Královéhradeckém kraji poblíž Chlumeckého rybníka. Leží na tratích 020, 040 a 062. Tratě 020 a 040 jsou elektrifikovány (3 kV ss). Před staniční budovou je umístěno městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována jakožto součást odbočné trati Rakouské severozápadní dráhy (ÖNWB) spojující Vídeň a Berlín, a jejího propojení severovýchodním směrem k hranicím s Pruskem. Autorem univerzalizované podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. 20. prosince 1870 přijel do Chlumce první vlak při zprovoznění 67 kilometrů dlouhého úseku z Velkého Oseku do Ostroměře. Společnost dále rozšířila železnici ve směru na Hradec Králové a Týniště nad Orlicí, provoz zde byl zahájen v lednu 1874.

9. května 1901 pak železniční společnost Místní dráha Chlumec – Králové Městec místního továrníka Karla Friče dostavěla a rozběhla trať z oseckého zhlaví do Městce Králové, která propojila železniční spojení s železničním uzlem v Křinci.

V roce 1964 byla stanice necitelně přestavěna a omítnuta, původní štukové prvky byly sňaty, vedle výpravní budovy vyrostla správní budova. Provoz elektrické trakce byl zahájen 6. ledna 1966 ve 13:20 hodin.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde jedno hranové a tři ostrovní nekrytá nástupiště, k příchodu na ostrovní nástupiště slouží přechody přes kolejiště.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]