Plačice (odbočka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plačice
Chybí zde svobodný obrázek
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký
Město Hradec Králové
Souřadnice
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 530709[1]
Tratě Velký Osek – Choceň (SŽCZ 020)
V provozu od 1960
Zabezpečovací zařízení elektronické stavědlo K 2000 AP (DOZ z Praskačky)[1]
Dopravních kolejí 1[1]
Nástupišť (hran) -[1]
Prodej jízdenek Ne
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plačice je odbočka ležící v km 23,916 železniční trati Velký Osek – Choceň mezi zastávkou Hradec Králové-Kukleny a stanicí Praskačka. Současně leží v km 3,668 tzv. Plačické spojky do stanice Opatovice nad Labem-Pohřebačka, která umožňuje bezúvraťovou jízdu od Pardubic směrem na Chlumec nad Cidlinou mimo Hradec Králové hlavní nádraží a opačně. Plačická spojka a tím i odbočka Plačice byla dána do provozu 21. června 1960. Tím byla umožněna bezúvraťová jízda uhelných vlaků do Elektrárny Opatovice nad Labem, která byla zprovozněna v témže roce.[2] Název získala podle nedaleké vesnice Plačice, která je místní částí Hradce Králové.

Popis odbočky[editovat | editovat zdroj]

V odbočce je jediná výhybka s elektromotorickým přestavníkem, která je vybavena elektrickým ohřevem. Je vybavena zabezpečovacím zařízením 3. kategorie typu K 2000, jehož technologie je umístěna v reléovém domku. Tři přilehlé traťové úseky jsou zabezpečeny automatickým hradlem. Odbočka je trvale neobsazena, dálkově ji ovládá výpravčí ze sousední stanice Praskačka.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Plánek odbočky Plačice. Portál Provozování dráhy. SŽDC, srpen 2005. 
  2. NAVRÁTIL, Martin. Okolo Hradce Králové přes Chlumec a Lysou na Prahu. Železničář [online]. České dráhy, 2013-10-03 [cit. 2021-01-01]. Dostupné online. 
  3. Obsluhovací řád odbočky Plačice. Hradec Králové: SŽDC, 2015.