Dorotea Dánská (1520–1580)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dorotea Dánská
kurfiřtka falcká
Portrét
Dorotea Dánská
Doba vlády15441556
Narození10. listopadu 1520
Kodaň
Úmrtí31. května 1580
(ve věku 59 let)
Neumarkt in der Oberpfalz
PředchůdceSibyla Bavorská
NástupceMarie Braniborsko-Kulmbašská
Sňatek25. září 1535
ManželFridrich II. Falcký
DynastieOldenburkové
OtecKristián II. Dánský
MatkaIsabela Habsburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dorotea Dánská a Norská (dánsky: Dorothea af Oldenburg; 10. listopadu 1520, Kodaň31. května 1580, Neumarkt in der Oberpfalz) byla dánská, norská a švédská princezna a sňatkem s kurfiřtem Fridrichem II. Falckým falcká kurfiřtka. V letech 1559 až 1561 byla pretendentkou dánského, norského a švédského trůnu a titulární panovnicí.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Dorotea Dánská se svým bratrem Janem a sestrou Kristinou

Dorotea Dánská se narodila jako páté dítě/první dcera ze šesti potomků dánského krále Kristiána II. a jeho manželky, rakouské arcivévodkyně Isabelly Habsburské. Její čtyři starší bratři zemřeli jako nemluvňata vyjma druhého Jana, který nicméně zemřel rovněž před dosažením dospělosti ve čtrnácti letech. Dospělého věku se dožily pouze Dorotea a její mladší sestra Kristina, provdaná roku 1533 za milánského vévodu Francesca II. Sforzu a po jeho smrti za Františka I. Lotrinského.

Z matčiny strany byla neteří císaře Svaté říše římské Karla V. Tento příbuzenský vztah ovlivnil zásadně její další osudy, neboť jako členka habsburské dynastie byla velmi žádoucí potenciální nevěstou. Její strýc ji posléze provdal z čistě politických zájmů, aby prostřednictvím takto vzniklého spojení posílil svou moc proti Francii.

Dorotea měla pouhé tři roky, když byl její otec Kristián II. roku 1523 sesazen z dánského trůnu. Celá rodina uprchla do Flander a nakonec se usadila v Lier v dnešní Belgii. Po smrti matky Isabelly v roce 1526 předal Kristián své děti do péče jejich pratety Markéty Habsburské, nizozemské místodržitelky. Roku 1531 se vypravil zpět do Skandinávie, neboť se chtěl pokusit o znovuzískání dánského trůnu. Jeho snaha nebyla úspěšná, Kristián byl zajat a po dlouholetém věznění roku 1559 zemřel; do Flander se již nevrátil a Dorotea již nikdy svého otce nespatřila.

Spolu s bratrem Janem a sestrou Kristinou získala Dorotea excelentní vzdělání v katolickém duchu. Po smrti Markéty Habsburské v roce 1530 se o další výchovu dětí starala nová místodržitelka habsburského Nizozemí, Marie Habsburská. Snažila se dětem své zemřelé starší sestry zajistit pokud možno šťastné dětství bez útrap. Místodržitelský dvůr byl katolický, byl zde nicméně značně zastoupen i protestantismus, ke kterému Dorotea od dětství inklinovala.

Manželství, falcká kurfiřtka[editovat | editovat zdroj]

Dorotein bratr Jan zemřel ve čtrnácti letech roku 1532. Jako starší z posledních dvou přeživších potomků sesazeného krále Kristiána II. byla Dorotea pretendentkou dánského trůnu. Jako takovou ji Habsburkové provdali za falckého prince Fridricha, pozdějšího falckého kurfiřta Fridricha II. Svatba se konala 25. září roku 1535 v Heidelbergu. Již následujícího roku však byly její naděje obsadit dánský trůn zmařeny, když občanská válka, jež vypukla roku 1534 ve Švédsku s cílem dosadit opět Kristiána II. na trůn, skončila neúspěchem. Dorotein manžel však na jejich právech dále trval. Habsburkové oficiálně jejich nároky podporovali, nepodnikli však nic, aby jim byl trůn navrácen. Roku 1544 se princ Fridrich stal kurfiřtem a téhož roku Habsburkové svou podporu oficiálně odřekli.

Dorotea Dánská a Fridrich Falcký nepřipustili rozšíření protestantismu ve své zemi, nehledě k tomu, že kurfiřtka chovala k tomuto vyznání sympatie.

Z manželství Dorotey a Fridricha se nenarodily žádné děti. Po manželově smrti roku 1556 žila Dototea skromně na zámku v Neumarketu. Zemřela 31. května roku 1580 a byla pochována v chrámu sv. ducha v Heidelbergu.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Dětřich Oldenburský
 
 
Kristián I. Dánský
 
 
 
 
 
 
Helvig Holštýnsko-Rendsburská
 
 
Jan I. Dánský
 
 
 
 
 
 
Jan Braniborsko-Kulmbašský
 
 
Dorotea Braniborská
 
 
 
 
 
 
Barbara Sasko-Wittenberská
 
 
Kristián II. Dánský
 
 
 
 
 
 
Fridrich II. Saský
 
 
Arnošt Saský
 
 
 
 
 
 
Markéta Habsburská
 
 
Kristina Saská
 
 
 
 
 
 
Albrecht III. Bavorský
 
 
Alžběta Bavorská
 
 
 
 
 
 
Anna Brunšvicko-Grubenhagensko-Einbecká
 
'Dorotea Dánská'
 
 
 
 
 
Fridrich III. Habsburský
 
 
Maxmilián I. Habsburský
 
 
 
 
 
 
Eleonora Portugalská
 
 
Filip I. Sličný
 
 
 
 
 
 
Karel Smělý
 
 
Marie Burgundská
 
 
 
 
 
 
Isabella Bourbonská
 
 
Isabela Habsburská
 
 
 
 
 
 
Jan II. Aragonský
 
 
Ferdinand II. Aragonský
 
 
 
 
 
 
Jana Enríquezová
 
 
Jana I. Kastilská
 
 
 
 
 
 
Jan II. Kastilský
 
 
Isabela Kastilská
 
 
 
 
 
 
Isabela Portugalská
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Доротея Датская na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Falcká kurfiřtka
Předchůdce:
Sibyla Bavorská
15441556
Dorotea Dánská (1520–1580)
Nástupce:
Marie Braniborsko-Kulmbašská