František II. Maria Sforza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František II. Maria Sforza
Portrét
Narození 4. února 1495
Milán
Úmrtí 24. října 1535 (ve věku 40 let)
Vigevano
Otec Lodovico Sforza
Matka Beatrice d’Este
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František/Francesco II. Maria (4. února 1495 Miláno24. října 1535 Vigevano) byl posledním milánským vévodou z rodu Sforzů a vládl v letech 15211535.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodil se z manželství milánského vévody Ludvíka, zvaného Mouřenín (Ludovico il Moro), s ferrarskou princeznou Beatricí d'Este a měl pouze staršího bratra Herkula Maxmiliána (1493–1530). Jeho děd František I. se v roce 1450 zmocnil vlády nad Milánským vévodstvím a svůj nárok na vévodský stolec podložil manželčiným příbuzenstvím s posledním vévodou – Blanka Viscontiová byla nemanželskou dcerou posledního viscontiovského vévody Filipa. Po smrti prvního Sforzy se vlády ujal nejstarší syn Galeazzo, který však zemřel rukou vrahů po deseti letech panování a regentské vlády za jeho malého synka Giana se ujal Galeazzův mladší bratr Ludovico il Moro.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

František II. usedl na vévodský stolec v důsledku soupeření francouzského krále s císařem Svaté říše římské. Francouzský král prosazoval své nároky na vévodství vojensky již od roku 1499, kdy z Milána vyhnal Františkova otce Ludvíka. V roce 1512 vyhnali sice francouzskou armádu krále Ludvíka XII. Švýcaři (Cambraiská liga), ale již v roce 1515 vpadli Francouzi do země znovu a zajali dosazeného vévodu Maxmiliána, který se vzdal svých nároků za rentu třiceti tisíc dukátů. O šest let později vytlačili armádu krále Františka I. císařští.

Po porážce francouzských vojsk císařskými u Pavie v roce 1525 se vévoda František II. připojil k alianci proti římsko-německému císaři Karlovi V., protože jeho vliv v Itálii byl příliš silný. Tento krok měl ovšem za následek vévodovo rychlé vyhnání z Milána císařskými vojsky. František II. Sforza si však podržel kontrolu nad ostatními městy vévodství; do Milána byl znovu dosazen mírovou dohodou z Cambrai (tzv. "Dámský mír") z roku 1529.

Krátce před smrtí, roku 1534 se tehdy již churavý a napůl ochrnutý František oženil s dánskou princeznou Kristinou (1521–1590), dcerou dánského krále Kristiána II. a neteří císaře Karla V. Manželství však zůstalo bezdětné (Kristin bylo v okamžiku svatby třináct a v okamžiku Františkovy smrti čtrnáct let) a tím vláda rodu Sforzů skončila. Františkova smrt předznamenala začátek Italských válek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francisco_II_Sforza na španělské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
František I. Francouzský
Znak z doby nástupu Milánský vévoda
15211535
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Filip II. Španělský