František II. Maria Sforza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
František II. Maria Sforza
Narození4. února 1495
Milán
Úmrtí24. října 1535 (ve věku 40 let)
Vigevano
PohřbenKatedrála Narození Panny Marie v Miláně
OtecLodovico Sforza
MatkaBeatrix Estenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František/Francesco II. Maria (4. února 1495 Miláno24. října 1535 Vigevano) byl posledním milánským vévodou z rodu Sforzů a vládl v letech 15211535.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodil se z manželství milánského vévody Ludvíka, zvaného Mouřenín (Ludovico il Moro), s ferrarskou princeznou Beatricí d'Este a měl pouze staršího bratra Herkula Maxmiliána (1493–1530). Jeho děd František I. se v roce 1450 zmocnil vlády nad Milánským vévodstvím a svůj nárok na vévodský stolec podložil manželčiným příbuzenstvím s posledním vévodou – Blanka Viscontiová byla nemanželskou dcerou posledního viscontiovského vévody Filipa. Po smrti prvního Sforzy se vlády ujal nejstarší syn Galeazzo, který však zemřel rukou vrahů po deseti letech panování a regentské vlády za jeho malého synka Giana se ujal Galeazzův mladší bratr Ludovico il Moro.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

František II. usedl na vévodský stolec v důsledku soupeření francouzského krále s císařem Svaté říše římské. Francouzský král prosazoval své nároky na vévodství vojensky již od roku 1499, kdy z Milána vyhnal Františkova otce Ludvíka. V roce 1512 vyhnali sice francouzskou armádu krále Ludvíka XII. Švýcaři (Cambraiská liga), ale již v roce 1515 vpadli Francouzi do země znovu a zajali dosazeného vévodu Maxmiliána, který se vzdal svých nároků za rentu třiceti tisíc dukátů. O šest let později vytlačili armádu krále Františka I. císařští.

Po porážce francouzských vojsk císařskými u Pavie v roce 1525 se vévoda František II. připojil k alianci proti římsko-německému císaři Karlovi V., protože jeho vliv v Itálii byl příliš silný. Tento krok měl ovšem za následek vévodovo rychlé vyhnání z Milána císařskými vojsky. František II. Sforza si však podržel kontrolu nad ostatními městy vévodství; do Milána byl znovu dosazen mírovou dohodou z Cambrai (tzv. "Dámský mír") z roku 1529.

Krátce před smrtí, roku 1534 se tehdy již churavý a napůl ochrnutý František oženil s dánskou princeznou Kristinou (1521–1590), dcerou dánského krále Kristiána II. a neteří císaře Karla V. Manželství však zůstalo bezdětné (Kristin bylo v okamžiku svatby třináct a v okamžiku Františkovy smrti čtrnáct let) a tím vláda rodu Sforzů skončila. Františkova smrt předznamenala začátek Italských válek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francisco_II_Sforza na španělské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]