Kristina Saská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Princezna Kristina Saská, pozdější královna Kalmarské unie.

Kristina Saská (24. září 1461, Torgau - 8. prosince 1521, Odense) - jako manželka krále Jana I. Dánského královna Kalmarské unie, jež spojovala Dánsko, Norsko a Švédsko.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Kristina byla nejstarší z dětí Ernsta Saského a jeho manželky Isabely Bavorské. Jejím bratrem byl Fridrich III. Saský.

6. září roku 1478 se Kristina provdala za dánského korunního prince, třetího syna krále Kristiána I., pozdějšího krále Jana I. Dánskou královnou byla korunována v Kodani v roce 1483, současně měla i titul švédské královny, ale kvůli opozici Stena Sture Staršího ho fakticky získala až v roce 1497 a teprve roku 1499 byla korunována v Uppsale.

Kristina Saská, královna Kalmarské unie

V této době procházela Kalmarská unie značnými turbulencemi. V roce 1500 se královský dvůr přesunul do Odense před morem, který vypukl v Kodani. 1501 Švédové povstali proti Janovi, který prchl ze Stockholmu a nechal Kristinu na stockholmském hradě, který oblehly Sturovy jednotky. Kristina statečně odolávala 8 měsíců, ale 9. května 1502, tři dny předtím, než se král vrátil z Dánska s pomocnou flotilou, se musela vzdát. Z 1000 mužů posádky zůstalo pouze 70 naživu, z toho 60 raněných. Královně měl být zaručen volný pohyb, ale přesto musela rok strávit v klášteře ve Vadsteně, dokud nebyla manželem osvobozena. Po návratu do Dánska v říjnu roku 1503 žila odděleně od svého manžela s vlastním dvorem v Næsbyhovedu v Odense.

Kristina byla žena velmi zbožná, se silným vztahem ke katolické víře. Založila dva ženské kláštery, jeden v Kodani a druhý v Odense. Byla podporovatelkou literatury a sakrálního umění.

Po smrti krále Jana v roce 1513 žila královna Kristina na zámku Næsbyhovet v Odense. Zde také 8. prosince roku 1521 v 59 letech věku zemřela a byla pochována v místní katedrále sv. Knuta po boku svého manžela, pod okázalým náhrobkem s jejich vyobrazením, který nechala vybudovat.

Rodina a potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství královny Kristiny a krále Jana vzešlo šest potomků – pět synů a dcera, z nichž však pouze třetí syn – následník trůnu a dcera se dožili dospělosti:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dánská královna
Předchůdce:
Dorotea Braniborská
1481 - 1513
Kristina Saská
Nástupce:
Isabela Habsburská
Norská královna
Předchůdce:
Dorotea Braniborská
1481 - 1513
Kristina Saská
Nástupce:
Isabela Habsburská
Švédská královna
Předchůdce:
Kristina Abrahamsdotter
1497 - 1501
Kristina Saská
Nástupce:
Isabela Habsburská