Gabriel Fahrenheit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Daniel Gabriel Fahrenheit)
Skočit na: Navigace, Hledání
Gabriel Fahrenheit
Fahrenheit small.jpg
Narození 24. května 1686
Gdaňsk
Úmrtí 16. září 1736 (ve věku 50 let)
Den Haag
Ocenění člen Královské společnosti
Podpis Daniel Gabriel Fahrenheit Signature.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daniel Gabriel Fahrenheit (24. května 1686, Gdaňsk16. září 1736, Haag, Nizozemsko) byl německý fyzik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fahrenheit se narodil v polském Gdaňsku, který byl provincií tehdejšího Pruska. Byl nejstarším synem kupce Daniela Fahrenheita. Byl jedním z pěti Fahrenheitových dětí, které přežily dětství. Po brzké a nešťastné smrti jeho rodičů, způsobené požitím jedovatých hub, musel Gabriel začít s prací. Jeho zájem o přírodní vědy způsobil, že začal studovat a konat pokusy v této oblasti. Studie jej přivedly až do nizozemského hlavního města Amsterdamu, kde se živil přednáškami z chemie. V roce 1724 se stal členem královské akademie věd v Londýně.

Fahrenheitova stupnice[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším Fahrenheitovým vynálezem je jeho skoro dokonalý rtuťový teploměr s dochovanou stupnicí. Tato stupnice se podle autora nazývá Fahrenheitova, odpovídající jednotka se značí °F. Tato stupnice se v některých zemích světa dodnes používá, a to hlavně v USA a Jamajce.

Když začal sestavovat své první teploměry, používal do nich jako náplň alkohol. Později zjistil, že lepších výsledků se dosahuje s rtutí, a tak začal své teploměry plnit rtutí místo alkoholu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]