Cynric

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cynric
král Wessexu (král saského kmenového uskupení Gewisů)
Doba vlády asi 534-560
Úplné jméno Cynric Cerdicing
Narození 5. století
Úmrtí 560
Předchůdce Cerdic
Nástupce Ceawlin
Potomci Ceawlin
Cuthwulf (zemřel 571)
Cutha (zabit 584)
Cwichelm (zabit 593)
Dynastie Cerdikovci
Otec Cerdic nebo Cerdikův záhadný syn Creoda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cynric († asi 560) byl anglosaský král Wessexu z rodu Cerdikovců (od roku 534; pro toto období je termín Wessex ahistorický; ve skutečnosti byl králem saského kmenového uskupení Gewisů s titulem GEVVISSÆ CYNING, latinsky REX GEVVISSÆ, ze kterého se království Wessex vyvinulo).[1]

  • Data, osobní vazby a události z období raných králů Wessexu až po krále Egberta jsou nejisté a mnohdy předmětem diskuzí mezi historiky.

Vše, o co je tomto králi známo, pochází z Anglosaské kroniky. Zde je uvedeno, že byl synem krále Cerdika, ale současně královský seznam v předmluvě k této kronice ho zmiňuje jako syna Cerdikova syna Creody. Během jeho vlády prý Sasové pronikli do současného hrabství Wiltshire, kde se sestkali silným odporem, a dobyli Searobyrig (Old Sarum, poblíž Salisbury) v 552. V roce 556 on a jeho syn Ceawlin zvítězili v bitvě proti britským Keltům u Beranburh, nyní ztotožněného s hradištěm Barbury Castle.[2] Pokud jsou tyto údaje přesné, potom je nepravděpodobné, že předchozí záznamy v Anglosaské kronice počínaje Cynrikovým příjezdem do Británie spolu s jeho otcem Cerdikem v roce 495 jsou správné. Současný britský historik David Dumville klade skutečnou dobu Cynrikovy vlády do let 554-581.

Británie kolem roku 540
Barbury Castle, hradiště ze 6. století nedaleko Swindonu, v jihozápadní Anglii

Staroanglické jméno Cynric má přímý etymologický ekvivalent v moderní angličtině coby "Kin-ruler", tedy "příbuzný vládce". Avšak vzhledem k tomu, že někteří vědci považují jména Cynrikova předchůdce Cerdika i jeho nástupce Ceawlina za keltská, byla formulována alternativní etymologie, odvozující jméno Cynric od brythonského "Cunorix", znamenající "Hound-king", tedy "král honicí pes". Z toho se vyvinul Cinir ve starovelštině, a posléze Kynyr ve středovelštině.[3]

Tyto hypotézy podporuje nález tzv. Wroxeterského kamene, vykopaného v roce 1967, z období římské Británie datovaný do let asi 460475[4], s nápisem tradičně čteným coby CUNORIX MACUS MAQVI COLINE, v překladu "Cunorix ('Hound-king', tj. 'král honicí pes') syn Maqui-Coline ('Son-of-Holly', tj. 'syn cesmíny'). [5][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cynric of Wessex na anglické Wikipedii.

  1. Simon Keynes: Kings of the West Saxons. In: Lapidge et al. (Hrsg.): The Blackwell Encyclopaedia of Anglo-Saxon England. Wiley-Blackwell, Oxford u. a. 2001, ISBN 978-0-6312-2492-1, s. 511–514.
  2. Myres, s. 162
  3. Clemoes, s. 30
  4. Wright, R.P. and Jackson, K.H. (1968) `A Late Inscription from Wroxeter', The Antiquaries Journal 48, část 2: 296--300.
  5. Laing, s.114
  6. Wright, R.P. and Jackson, K.H. (1968) `A Late Inscription from Wroxeter', The Antiquaries Journal 48, část 2: 296--300.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Král Wessexu
Předchůdce:
Cerdic
534 - 560
Cynric
Nástupce:
Ceawlin