Cuthred

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cuthred
král Wessexu
Doba vlády 740756
Úplné jméno Cuthred z Wessexu
Narození ?
Wessex
Úmrtí 756
Předchůdce Æthelheard
Nástupce Sigeberht
Rod Wessex
Otec nedoloženo
Matka nedoloženo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cuthred (narozen ?, zemřel 756) byl anglosaský král Wessexu (od roku 740; od roku 739 dle Simeona z Durhamu; od roku 741 dle Jana z Worcesteru). Stejně jako jeho předchůdce, král Æthelheard (možná jeho bratr nebo jiný příbuzný), nepocházel Cuthred z pokrevní linie královského rodu Cerdikovců. Vládl mezi lety 740756.

Cuthred zdědil království v době, kdy Mercie byla na vrcholu moci. Obě království spolu často bojovala, ale zdá se, že Cuthred byl vazalem mercijského krále Æthelbalda, který ho zřejmě přiměl, aby s ním vytáhl proti Velšanům v roce 743.

Období Cuthredovy vlády bylo neklidné, včetně dvou neúspěšných povstání proti němu (v roce 748 a 750). Naopak Cuthred vedl v roce 752 úspěšné povstání proti Æthelbaldovi, které zajistilo Wessexu nezávislost na Mercii po zbytek jeho vlády. V roce 753 je zmiňována Cuthredova výprava proti Cornwallanům ("Západní Wales").

Po úmrtí Cuthreda ho nahradil Sigeberht.

Text článku je založen na údajích uvedených v anglické wikipedii (některé údaje v článku Cuthred v anglické wikipedii jsou zpochybňovány coby jednostranné).

Král Wessexu
Předchůdce:
Æthelheard
740756
Cuthred
Nástupce:
Sigeberht