Beorhtric

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beorhtric
král Wessexu
Nákres
Nákres
Doba vlády 786802
Úplné jméno Beorhtric z Wessexu
Narození ?
Wessex
Úmrtí 802
Pohřben Dorset
Předchůdce Cynewulf z Wessexu
Nástupce Egbert
Královna Eadburh
Potomci nedoloženo
Rod Wessex
Otec nedoloženo
Matka nedoloženo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Beorhtrikova mince, pravděpodobně ražená ve Winchesteru asi 795

Beorhtric (též Brihtric - znamenající 'Skvělý vládce'; narozen?, zemřel 802) byl anglosaský král Wessexu v letech 786802. [pozn. 1] Stejně jako jeho předchůdci, kteří nastoupili pro králi Inovi, nepatří Beorhtric k pokrevní královské linii rodu Cerdikovců a jeho původ je nejasný. Nastoupil po králi Cynewulfovi.[1]

Beorhtric byl blízkým spojencem mercijského krále Offy. V roce 787 společně uspořádali první z Chelsijských synod a v roce 789 si Beorhtric bere jednu z Offových dcer, Eadburh. Území tradičně na pomezí mezi Wessexem a Mercií spravoval mercijský soud, jak naznačují charty vydané Offou a jeho synem Ecgfrithem, a Wessex zdá se používal Offovu měnu.

Během Beorhtrikovy vlády zaznamenává Anglosaská kronika první nájezdy Vikingů na Anglii. Ti v roce 789 přistáli na pobřeží současného hrabství Dorset a zabili vysokého královského správního úředníka.

Po smrti mercijského krále Offy zeslábla moc Mercie nad Anglií a Beorhtric během tohoto období dosáhl větší nezávislosti. Jediné dvě wessexské mince zatím nalezené byly vyraženy v tomto období, což naznačuje, že Beorhtric založil novou mincovnu (patrně ve Winchesteru, asi roku 795). Jedna z těchto mincí byla nalezena v roce 1854 v současném hrabství Hampshire.[2]

O více než půlstoletí později uvádí biskup Asser, učenec na dvoře Alfréda Velikého, historku o tom, že Beorhtrika omylem otrávila jeho choť Eadburh. Ta podle tohoto vyprávění potom uprchla do Franské říše a uchýlila se do kláštera. Z kláštera byla posléze vyhnána poté, co byla přistižena s mužem. Původ této historky je pochybný.

Anglosaská kronika uvádí, že Beorhtric byl pohřben ve Warehamu v roce 802.[3] Jeho nástupcem se stal Egbert.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Data, osobní vazby a události z období raných králů Wessexu až po krále Egberta jsou nejisté a mnohdy předmětem diskuze mezi historiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beorhtric of Wessex na anglické Wikipedii.

  1. EDWARDS, Heather. Oxford Dictionary of National Biography. Beorhtric (d. 802), king of the West Saxons. [s.l.]: Oxford University Press, 2004. Dostupné online. DOI:10.1093/ref:odnb/2180. (anglicky) 
  2. EDWARDS, Heather. Oxford Dictionary of National Biography. Beorhtric (d. 802), king of the West Saxons. [s.l.]: Oxford University Press, 2004. Dostupné online. DOI:10.1093/ref:odnb/2180. (anglicky) 
  3. Cramp, Rosemary. Corpus of Anglo-Saxon stone sculpture in England, Volume 7. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. ISBN 978-0-19-726334-1. S. 65. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Král Wessexu
Předchůdce:
Cynewulf z Wessexu
786802
Beorhtric
Nástupce:
Egbert