Přeskočit na obsah

Ethelbald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ethelbald
král Wessexu
Portrét
Æthelbald (vyobrazení z počátku 14. století)
Doba vlády85820. prosince 860
Úplné jménoÆthelbald Wessexský
Narozenícca 834
Wessex
Úmrtí20. prosince 860
Wessexské království
PohřbenKlášter Sherborne
PředchůdceÆthelwulf
NástupceÆthelberht
ManželkaJudita Flanderská
RodCerdikovci
OtecÆthelwulf
MatkaOsburga
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o králi Wessexu. O králi Mercie pojednává článek Ethelbald Mercijský.

Æthelbald, též Ethelbald (asi 83420. prosince 860) byl anglosaský král Wessexu z rodu Cerdikovců od roku 855, respektive 858, až do roku 860. Byl druhým nejstarším z pěti synů krále Æthelwulfa.

V roce 850 porazil Æthelbaldův starší bratr Æthelstan vikingy v první zaznamenané námořní bitvě v anglické historii, ale od té doby není připomínán a pravděpodobně zemřel na počátku 50. let 9. století. Následující rok král Æthelwulf a Æthelbald způsobili vikingům další porážku v bitvě u Aclea. V roce 855 se král Æthelwulf vydal na pouť do Říma a jmenoval Æthelbalda králem Wessexu, zatímco Æthelberht, další Æthelwulfův syn v pořadí, se stal králem Kentu, který Wessex dobyl o třicet let dříve.

Na zpáteční cestě z Říma pobýval král Æthelwulf několik měsíců u západofranckého krále Karla Holého, s jehož dvanáctiletou dcerou Juditou se oženil. Když se v roce 856 vrátil do Anglie, Æthelbald se odmítl vzdát koruny. Většina historiků se domnívá, že Æthelbald zůstal i nadále králem Wessexu, zatímco Æthelberht se vzdal Kentu ve prospěch svého otce, ale někteří historici jsou názoru, že byl rozdělen samotný Wessex, přičemž Æthelbald vládl západu a jeho otec východu Wessexu, zatímco Æthelberht si ponechal Kent. Když Æthelwulf zemřel v roce 858, Æthelbald zůstal (nebo se stal znovu) králem Wessexu a jeho bratr Æthelberht zůstal (nebo se stal znovu) králem Kentu.

Æthelbald se oženil se svou nevlastní matkou Judith. Životopisec jeho nejmladšího bratra Alfréda Velikého, biskup Asser, pranýřoval tento svazek jako „proti Božímu zákazu a křesťanské důstojnosti“.[1] Ačkoliv byl tento svazek Asserem odsouzen o několik desetiletí později, nezdá se, že by ve své době způsobil skandál. Æthelbald a Æthelberht měli zřejmě dobré vztahy: když Æthelbald v roce 860 ve věku 26 nebo 27 let zemřel, stal se Æthelberht králem Wessexu i Kentu a obě království od té doby již nikdy rozdělena nebyla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Æthelbald, King of Wessex na anglické Wikipedii.

  1. Asser, etc. Alfred the Great: Asser's Life of King Alfred & Other Contemporary Sources. Příprava vydání Simon Keynes & Michael Lapidge. 1. vyd. London: Penguin Classics, 1983. 368 s. Dostupné online. ISBN 978-014044409-4. S. 73. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Král Wessexu
Předchůdce:
Æthelwulf
858860
Ethelbald
Nástupce:
Æthelberht