Kohabitace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Cohabitation)
Skočit na: Navigace, Hledání

Kohabitace (francouzsky cohabitation, česky soužití) je politologický termín, který se používá především v poloprezidentském politickém systému francouzské Páté republiky. Označuje stav, kdy je francouzský prezident a premiér vlády z odlišných politických táborů, takže se prezident nemůže opřít o většinu v parlamentu, především v dolní komoře – Národním shromáždění. Přestože má francouzský prezident rozsáhlé kompetence, jsou během cohabitation značně omezeny jen na zahraniční a bezpečnostní politiku. Ve vnitřní politice státu je naopak hlava státu nucena úzce spolupracovat s vládou a parlamentem z opačného politického tábora.

Během Páté republiky došlo prozatím třikrát k této situaci:

Jako cohabitation se neoznačuje vláda prezidenta Valéryho Giscarda d'Estainga, přestože ani jeden z jeho premiérů nepocházel ze stejné politické strany UDF: Jacques Chirac byl konzervativní a Raymond Barre bezpartijní.

Několikrát bylo kohabitaci zabráněno rozpuštěním Národního shromáždění a vypsáním nových voleb. Tak se stalo např. v roce 1981 po zvolení Françoise Mitterranda prezidentem a znovu při jeho druhém zvolení roku 1988.

Zkrácením mandátu prezidenta republiky ze sedmi na pět let se prezidentské i parlamentní volby konají ve stejném roce. Jedním z důvodů této ústavní změny prosazené referendem z 24. září 2000 byla snaha vyvarovat se do budoucna další cohabitation.

K významným teoretikům cohabitation patří francouzský politolog Maurice Duverger.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cohabitation na německé Wikipedii.