En Marche!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
En Marche!
Logo
Datum založení 6. dubna 2016
Předseda Christophe Castaner
Zakladatel Emmanuel Macron
Sídlo 99, rue de l'Abbé-Groult
75015, Paříž
Ideologie centrismus
liberalismus
sociální liberalismus
třetí cesta
pro-evropanismus
Politická pozice střed
Počet členů 262 105 (2017)
Oficiální web https://en-marche.fr
Zisk mandátů ve volbách
Národní shromáždění
309/577
Senát
27/348
Evropský parlament
10/74
Rady v departmentech
0/4108
Regionální rady
0/1758
Předsednictví v radách departmentů
0/101
Předsednictví v regionálních radách
0/17
Francouzský prezident Emmanuel Macron, zakladatel hnutí En Marche!

En Marche! (česky „Vpřed!“ nebo „Na pochod!“), zkratkou EM !, oficiálním názvem Association pour le renouvellement de la vie politique („Sdružení pro obnovu politického života“) je sociálně-liberální francouzské politické hnutí, založené 6. dubna 2016 bývalým francouzským ministrem hospodářství a průmyslu Emmanuelem Macronem, který jako kandidát tohoto hnutí v květnu 2017 vyhrál francouzské prezidentské volby. Do parlamentních voleb 2017 se hnutí přejmenovalo na La République en marche!

Macron považuje En Marche! za progresivní hnutí spojující pravici a levici. Ačkoli sám nikdy nezmínil, že iniciály strany se shodují s iniciály jeho jména, tisk se na to zaměřil a následně se na sociálních sítích o tom vedly diskuze.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hnutí En Marche! bylo založeno 6. dubna 2016 v Amiensu Emmanuelem Macronem. Po prezidentských volbách roku 2017 má v úmyslu zúčastnit se také francouzských parlamentních voleb 2017 pod názvem La République en marche[1] (překládáno Vpřed republiko[2], Republika v pohybu[3]), přičemž chce v Národním shromáždění získat většinu. Co se týče kandidátů, polovina z nich by měli být prostí občané a druhou polovinu by měli tvořit lidé, kteří už v minulosti měli nějaký politický mandát. Hnutí bylo zaregistrováno na adrese Laurenta Bigorgna, ředitele think tanku Institut Montaigne.

Ideologie[editovat | editovat zdroj]

I když byl Macron v letech 2006–2009 členem Socialistické strany a následně nezávislý do roku 2016, En Marche! se snaží překročit tradiční politické hranice a být nadstranickou organizací. Sám Macron ji popsal jako progresivní stranu[4] sjednocující levici a pravici. Pozorovatelé a političtí komentátoři popsali stranu jako liberálnísociálně liberální a centristickou.

Akademičky Marta Lorimerová a Susan Milnerová také spojily En Marche! s takzvanou třetí cestou, ideologií, která dominovala u středolevých stran v devadesátých letech 20. století. Strana byla také přirovnána ke španělské liberální straně Ciudadanos a Macron k jejímu předsedovi Albertu Riverovi.

Členství[editovat | editovat zdroj]

En Marche! považuje za člena každou osobu, která doložila své identifikační údaje (datum narození, email, adresa, telefonní číslo) a dodržuje stanovy hnutí. Na rozdíl od ostatních politických stran En Marche! nevyžaduje od členů žádné peněžní příspěvky. Emmanuel Macron uvádí, že je možné se připojit k En Marche a zároveň zůstat členem jiné francouzské politické strany.

10. dubna 2016, několik dní po založení hnutí, potvrdil Macron 13 000 přívrženců (členů). Novináři z Le Canard enchaîné ho následně obviňovali z nafukování skutečnosti a tvrdili, že 13 000 je jen počet kliknutí na jeho internetových stránkách. Ismaël Emelien, Macronův poradce, objasnil, že každý přívrženec podepíše hodnotové stanovy a následně má hlas na sjezdu hnutí. Dodal, že tito lidé nemají nic společného s těmi, kteří se na stránkách pouze přihlásili k odběru novinek, jejich počet je samozřejmě větší. Sylvain Fort, další Macronův poradce, potvrdil, že hnutí ověřuje emailové adresy přívrženců, ale přiznal také, že systém spoléhá na poctivost každého přívržence.

En Marche! mělo v září 2016 již 80 000 přívrženců. Deník Le Monde napsal, že pokud je toto číslo přesné, dělá En Marche! jednou z předních politických stran ve Francii. V říjnu Macron konstatoval, že En Marche! „šlape na paty“ Socialistické straně, a to už po sedmi měsících své existence. Podle Mediapart přívrženci hnutí zahrnovali především výše postavení lidé, mělo ve svých řadách však jen pár funkcionářů, zemědělců a nezaměstnaných. Mnoho lidí se nikdy neangažovalo v politice, většina svůj zájem projevila jen tím, že na webových stránkách zanechali své osobní údaje.

Hnutí si bere za inspiraci participační model Désir d'avenir, hnutí socialistky Ségolène Royalové, a zamýšlí se nad důvěryhodností zápisu jednotlivých členů podle Pascala Terrasse, bývalého lídra Désir d'avenir. Podle Libération se hnutí opírá o pyramidální systém zápisu, inspirovaný kampaněmi Baracka Obamy v letech 2008 a 2012.

Díky tomuto participačnímu modelu má každý příznivec En Marche! možnost se přidat nebo vytvořit místní organizaci hnutí. Každá z těchto organizací je vedena jedním nebo více přívrženci, kteří organizují místní akce, schůzky a debaty zaměřené na myšlenky a hodnoty propagované hnutím. En Marche v prosinci roku 2016 registrovala více než 2 600 těchto organizací.

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

Prezidentské volby 2017[editovat | editovat zdroj]

Rok Kandidát # hlasů v prvním kole % hlasů v prvním kole # hlasů v druhém kole % hlasů v druhém kole Vítězná strana
2017 Emmanuel Macron 8 656 346 24,01 % 20 703 631 66,06 % En Marche!

Legislativní volby 2017[editovat | editovat zdroj]

Rok 1. kolo 2. kolo Mandáty Vítězná strana
hlasy % hlasy %
2017 6,391,269 28.21 7,826,245 43.06 308 En Marche!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku En Marche! na anglické Wikipedii.

  1. Macron rebaptise son mouvement "La République en marche"
  2. Francouzský expremiér Valls v parlamentních volbách podpoří Macronův blok na iRozhlas.cz
  3. Expremiér Valls bude v červnu kandidovat za Macronovo hnutí na ceskatelevize.cz
  4. TELEVIZE, Česká. Reformista Macron cílí na umírněné a progresivní voliče. A Francii chce posunout kupředu. ČT24. Dostupné online [cit. 2017-05-15]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]