Volby do Národního shromáždění Francouzské republiky 2017

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Volby do Národního shromáždění Francouzské republiky 2017 se konaly 11. a 18. června 2017. Šlo o 15. volby do Národního shromáždění Páté Francouzské republiky a konaly se jen zhruba měsíc po prezidentských volbách. Bylo zvoleno 577 poslanců dvoukolovým volebním systémem.

Volební systém[editovat | editovat zdroj]

Blízkost termínu prezidentských a parlamentních voleb je nastavena úmyslně od roku 2002, aby se snížilo riziko kohabitace z důvodu změny voličských preferencí, tedy situace, kdy se francouzský prezident nemůže opřít o parlamentní většinu své strany, což ve francouzské poloprezidentské republice znamená nutnost spolupráce politiků různých politických směrů, jež může být obtížná a případné neshody mohou paralyzovat výkonnou moc.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Tyto volby se konaly měsíc po prezidentských volbách jehož druhé kolo se uskutečnilo 7. května. Už po prvním kole prezidentských voleb, z kterého postoupili Emmanuel Macron (En marche!) a Marine Le Penová (Národní fronta) s pouhými 24,01 % respektive 21,30 %, už bylo ovšem jasné, že pravděpodobnost kohabitace je poměrně vysoká, zvlášť když ani jeden z postoupivších kandidátů není ani z jedné ze dvou tradičních hlavních politických stran, Republikánů a Socialistů. Tím byly tyto parlamentní volby důležitější než v jiných letech.[1] Hnutí prezidenta Macrona v nich drtivě zvítězilo a získalo většinu 308 poslanců z 577. [2]

Zisk poslaneckých mandátů podle stran:

Strana Poslanců
République en marche 308
Les Républicains 112
Mouvement démocrate 42
Parti socialiste  30
Union des démocrates et indépendants 18
La France insoumise 17
Divers gauche 12
Parti communiste français 10
Front National 8
Ostatní 20
Celkem 577

Třetí strana v pořadí Mouvement démocrate je Macronovým koaličním partnerem, tj. celkový počet mandátů pro uskupení činí 350. Republikáni jsou v koalici s Unií demokratů a nezávislých na místě šestém a s šesti dalšími poslanci; celkový počet mandátů pro pravici tak činí 136. Socialisté na čtvrtém místě jsou v koalici s Diverse gauche a třemi dalšími poslanci; celkový počet mandátů pro levici činí 45. Šesté a sedmé místo představují strany radikální levice. Zbývající počet je 11 poslanců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RADAČIČOVÁ, Simone. Macron chce parlament postavit na nových talentech. ihned.cz [online]. 2017-04-26 [cit. 2017-04-27]. Dostupné online. 
  2. Macronovo hnutí získalo většinu ve francouzském parlamentu. Novinky.cz. Roč. 2017. Dostupné online [cit. 2017-06-19]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]