Běloruskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Běloruskaja
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 11. září 1938
Linky Zamoskvoreckaja
Zeměpisné souřadnice
Kód památky 7736200000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Běloruskaja (rusky Белорусская) je stanice moskevského metra. Pojmenována je po náměstí Běloruského nádraží, k němuž je přistavěn západní vestibul stanice. Východní vestibul je přístupný z rohu ulic Lesnaja a Butyrskij val. Stanice byla zprovozněna 30. ledna 1952.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Běloruskaja se nachází na Kolcevské a Zamoskvorecké, v severní části okruhu.

Nástupiště na Kolcevské lince[editovat | editovat zdroj]

Na okružní lince je to podzemní, trojlodní a přestupní stanice, založená 42,5 m pod povrchem. Boční lodě mají průměr 8,5 m, střední loď 9,5. Všechny tři jsou spolu propojeny prostupy. Ze stanice vedou dva výstupy na povrch, po eskalátorovém tunelu vycházejícím z prostředku střední lodě do dvojice povrchových vestibulů u Běloruského nádraží a nově (výstup byl vybudován v roce 1998) z východního konce tunelu na Lesní ulici. Výstup byl proražen na místě, kde původně byla umístěna monumentální plastika Sovětské Bělorusko autoru Orlova, Rabinoviče a Slonimové. Stanice je také propojena přestupní chodbou vycházející z prostředku střední lodě kolmo k ose stanice s linkou Zamoskvoreckaja.

Sloupy stanice jsou obloženy šedým mramorem, jejich hlavice a oblouky klenby nesou reliéfní ornamenty. Střední klenba je pak zdobena dvanácti mozaikovými paneau na téma života běloruského národa. Pylony jsou zakončeny svítilnami v podobě váz ze skla a mramoru. Stěny bočních tunelů jsou obloženy bílými keramickými dlaždicemi, podlaha imituje koberec s vetkanými běloruskými národními motivy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Chovrino Metro v MoskvěZamoskvoreckaja – 2 směr Alma-Atinskaja
Dinamo Běloruskaja Majakovskaja
Chovrino ( – Bělomorskaja – ) Rečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskajaSokolAeroportDinamo 11Běloruskaja 5MajakovskajaTverskaja 7 9Těatralnaja 1 3Novokuzněckaja 6 8Pavěleckaja 5Avtozavodskaja 14TechnoparkKolomenskajaKaširskaja 11KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskaja 10Alma-Atinskaja
Metro v MoskvěKolcevaja – 5
Krasnopresněnskaja Běloruskaja Novoslobodskaja

Park Kultury 1Okťabrskaja 6Dobryninskaja 9Pavěleckaja 2Taganskaja 7 8Kurskaja 3 10Komsomolskaja 1Prospekt Mira 6Novoslobodskaja 9Běloruskaja 2Krasnopresněnskaja 7Kijevskaja 3 4