Mendělejevskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mendělejevskaja
Mendělejevskaja
Mendělejevskaja
StátRusko a Sovětský svaz
MěstoMoskva
Vznik31. prosince 1988
LinkySerpuchovsko-Timirjazevskaja
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mendělejevskaja (rusky Менделеевская) je stanice moskevského metra na Serpuchovsko-Timirjazevské lince. Denně tudy projde okolo třiceti tisíc lidí.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Tato stanice je pozdemní, ražená, trojlodní s ostrovním nástupištěm hluboko založená. Hloubka založení činí 48,5 m. Střední loď má průměr 4,75 m, boční pak 4,25 m. Ze střední lodi vede jeden výstup po eskalátorovém tunelu do podpovrchového vestibulu pod Novoslobodskou ulici. Poté z nástupiště stanice také kolmo k její ose nad jednou z jejích lodí vychází ještě i přestupní chodba na stanici Novoslobodskaja na Kolcevské lince.

Obklad stanice tvoří většinou bílý mramor (spodní část sloupů a stěny za nástupištěm). Kromě něho jsou na stěnách za kolejemi také umístěné i mozaiky, které mají být symbolem pro různé molekulární struktury. Osvětlení je také velmi netradiční a má představovat totéž.

Mendělejevskaja je stanicí z úseku ČechovskajaSavjolovskaja, otevřena byla 31. prosince roku 1988.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Savjolovskaja Mendělejevskaja Cvětnoj bulvar
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykino Petrovsko-Razumovskaja Timirjazevskaja DmitrovskajaSavjolovskaja Mendělejevskaja Cvětnoj Bulvar Čechovskaja Borovickaja PoljankaSerpuchovskaja Tulskaja Nagatinskaja NagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo