Mendělejevskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mendělejevskaja
Mendělejevskaja
Stát Rusko
Město Moskva, Krasnogorsk Urban Settlement a Reutov
Vznik 31. prosince 1988
Linky Serpuchovsko-Timirjazevskaja
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mendělejevskaja (rusky Менделеевская) je stanice moskevského metra na Serpuchovsko-Timirjazevské lince. Denně tudy projde okolo třiceti tisíc lidí.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Tato stanice je pozdemní, ražená, trojlodní s ostrovním nástupištěm hluboko založená. Hloubka založení činí 48,5 m. Střední loď má průměr 4,75 m, boční pak 4,25 m. Ze střední lodi vede jeden výstup po eskalátorovém tunelu do podpovrchového vestibulu pod Novoslobodskou ulici. Poté z nástupiště stanice také kolmo k její ose nad jednou z jejích lodí vychází ještě i přestupní chodba na stanici Novoslobodskaja na Kolcevské lince.

Obklad stanice tvoří většinou bílý mramor (spodní část sloupů a stěny za nástupištěm). Kromě něho jsou na stěnách za kolejemi také umístěné i mozaiky, které mají být symbolem pro různé molekulární struktury. Osvětlení je také velmi netradiční a má představovat totéž.

Mendělejevskaja je stanicí z úseku ČechovskajaSavjolovskaja, otevřena byla 31. prosince roku 1988.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja – 9 směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Savjolovskaja Mendělejevskaja Cvetnoj bulvar
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykino 14Petrovsko-Razumovskaja 10TimirjazevskajaDmitrovskajaSavjolovskajaMendělejevskaja 5Cvetnoj Bulvar 10Čechovskaja 2 7Borovickaja 1 3PoljankaSerpuchovskaja 5TulskajaNagatinskajaNagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja 11ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo 12