Poljanka (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poljanka
Poljanka
Poljanka
StátRusko a Sovětský svaz
MěstoMoskva
Vznik23. ledna 1986
LinkySerpuchovsko-Timirjazevskaja
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poljanka (rusky Полянка) je stanice moskevského metra. Název nese podle ulice, kam ústí východ z ní.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází v centrální části Serpuchovsko-Timirjazevské linky, je to podzemní, ražená trojlodní stanice s jedním výstupem a se zkrácenou délkou střední lodě. Hloubka stanice pod terénem činí 36,5 m, poloměr střední lodě 4,75 m, u bočních lodí pak 4, 25 m. Jediný výstup vychází z konce střední části nástupiště eskalátorovým tunelem do podpovrchového vestibulu, umístěného mělko pod zemí.

Na obklad prostoru nástupiště byl použit mramor světlých odstínů, na podlahu žula. Osvětlení zajišťují halogenové lampy, umístěné v místech kde se jednotlivé lodě stýkají, nad sloupy. Na konci středního tunelu se nachází keramická mozaika, která má symbolizovat mladou sovětskou rodinu.

Poljanka byla otevřena jako součást úseku SerpuchovskajaBorovickaja dne 23. ledna 1986. Denně ji využije kolem 30 tisíc lidí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Borovickaja Poljanka Serpuchovskaja
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykino Petrovsko-Razumovskaja Timirjazevskaja DmitrovskajaSavjolovskaja Mendělejevskaja Cvětnoj Bulvar Čechovskaja Borovickaja PoljankaSerpuchovskaja Tulskaja Nagatinskaja NagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo