Přeskočit na obsah

Borovickaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Borovickaja
Nástupiště stanice
Nástupiště stanice
StátRusko a Sovětský svaz
MěstoArbat District
Vznik23. ledna 1986
LinkySerpuchovsko-Timirjazevskaja
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borovickaja (rusky Боровицкая) je stanice moskevského metra.

Charakter stanice

[editovat | editovat zdroj]

Borovickaja je trojlodní ražená stanice, hluboko založená (46,5 m pod povrchem), přestupní, s ostrovním nástupištěm. Nachází se na Serpuchovsko-Timirjazevské lince, v její centrální části. Je důležitým uzlem; pomocí přestupních chodeb je spojena se stanicemi Biblioteka imeni Lenina, Arbatskaja a Alexandrovskij sad, je tedy možný přestup na další tři linky (Arbatsko-Pokrovskaja, Filjovskaja a Sokolničeskaja).

Na obklad stanice byl použit bílý a hnědý mramor, v prostupech mezi loděmi pak cihly. Na slepém konci střední lodě je umístěna mozaika, na níž je vyobrazen Kreml a koruna stromu ve tvaru SSSR, což má oficiálně symbolizovat „jednotu rodin“ země.

Stanice byla otevřena jako součást úseku Serpuchovskaja - Borovickaja 23. ledna 1986. Projektový název stanice je Biblioteka imeni Lenina, podle jedné ze stanic blízkých. Denně na Borovické vestibulem projde 16 000 lidí; to je asi jen desetina těch, kteří zde přestupují.

Výstupy a přestupy

[editovat | editovat zdroj]

Výstup vede ze stanice přímý jeden, z konce střední lodi po eskalátorovém tunelu do povrchového vestibulu. Ten je také společný i pro stanici Biblioteka imeni Lenina na Sokolničeské lince. Z prostředku středního tunelu stanice také kolmo k její ose vystupuje ještě i schodiště, pomocí něž je umožněno spojení se stanicí Arbatskaja na lince Arbatsko-Pokrovskaja. S třetí ze stanic místního přestupního uzlu není Borovickaja přímo spojena.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Čechovskaja Borovickaja Poljanka
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykino Petrovsko-Razumovskaja Timirjazevskaja DmitrovskajaSavjolovskaja Mendělejevskaja Cvětnoj Bulvar Čechovskaja Borovickaja PoljankaSerpuchovskaja Tulskaja Nagatinskaja NagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo