Pražskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pražskaja
Obecné informace
Stát Rusko
Město Moskva
Čtvrť Čertanogo centralnoje
Ulice Kirovogradskaja, Krasnogo majaka
Vznik 6. listopadu 1985
Linka Serpuchovsko-Timirjazevskaja
Technické informace
Typ stanice mělce založená
Počet nástupišť 1
Zeměpisné souřadnice 55°36′44″ s. š., 37°36′14″ v. d.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Pražskaja (rusky Пражская) je stanice moskevského metra. Její projektový název je Krasnyj Majak (rusky Красный Маяк, podle nedaleké ulice). Nachází se na lince Serpuchovsko-Timirjazevskaja, v její jižní části.

Název[editovat | editovat zdroj]

Pojmenována byla v rámci Československo-sovětského přátelství, v Praze naopak vznikla stanice Moskevská (dnes Anděl). Obě stanice byly zprovozněny s rozdílem tří dnů; ta pražská začala sloužit cestujícím již od 3. listopadu 1985.

Oproti Pražanům Moskvané název této stanice v roce 1990 v rámci rozsáhlého přejmenovávání (které se dotklo spíše jen stanic se stalinistickými názvy z let třicátých) nezměnili.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pražskaja byla zprovozněna 6. listopadu 1985, je součástí druhého provozního úseku deváté linky, který čítá pouze tuto stanici (tj. mezistaniční úsek JužnajaPražskaja).

Provedení a ztvárnění stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice metra Pražskaja

Konstrukčně je mělce založená (9,5 m) hloubená, může plnit funkci konečné – jižním směrem za stanicí se nachází obratové koleje (v rámci pásmového provozu zde také i některé vlaky končí) a má dva výstupy (severní a jižní). Na projektech stanice pracovali také čeští architekti (Chalupa, Břusková[1]). V pražském metru se jí vzhledově asi nejvíce podobají stanice úseku II.C, avšak k této byly přidány dvě řady sloupů, které se nacházejí ve většině stanic moskevského metra.

Obklad stěn nástupiště tvoří keramické desky v okrové až hnědé barvě, na nápis stanice bylo použito písmo založené na typickém pražském s názvem Metron (upravené pro cyrilici).

Ve stanici byla instalována i umělecká díla s tématem Prahy; plastika zobrazující Prahu a Vltavu, u vstupu do stanice pak byla umístěna socha kosmonautů Interkosmosu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informace na stránce mosmetro.ru

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja – 9 směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Južnaja Pražskaja Ulica Akademika Jangelja
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykinoPetrovsko-Razumovskaja 10TimirjazevskajaDmitrovskajaSavjolovskajaMendělejevskaja 5Cvetnoj Bulvar 10Čechovskaja 2 7Borovickaja 1 3PoljankaSerpuchovskaja 5TulskajaNagatinskajaNagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja 11ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo 12