Pražskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pražskaja
Метро Пражская 01.jpg
Stát Rusko
Město Moskva
Čtvrť Čertanogo centralnoje
Ulice Kirovogradskaja, Krasnogo majaka
Vznik 6. listopadu 1985
Linky Serpuchovsko-Timirjazevskaja
Technické informace
Typ stanice mělce založená
Počet nástupišť 1
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pražskaja (rusky Пражская) je stanice moskevského metra. Její projektový název je Krasnyj Majak (rusky Красный Маяк, podle nedaleké ulice). Nachází se na lince Serpuchovsko-Timirjazevskaja, v její jižní části.

Název[editovat | editovat zdroj]

Pojmenována byla v rámci Československo-sovětského přátelství, v Praze naopak vznikla stanice Moskevská (dnes Anděl). Obě stanice byly zprovozněny s rozdílem tří dnů; ta pražská začala sloužit cestujícím již od 3. listopadu 1985.

Oproti Pražanům Moskvané název této stanice v roce 1990 v rámci rozsáhlého přejmenovávání (které se dotklo spíše jen stanic se stalinistickými názvy z let třicátých) nezměnili.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pražskaja byla zprovozněna 6. listopadu 1985, je součástí druhého provozního úseku deváté linky, který čítá pouze tuto stanici (tj. mezistaniční úsek JužnajaPražskaja).

Provedení a ztvárnění stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice metra Pražskaja

Konstrukčně je mělce založená (9,5 m) hloubená, může plnit funkci konečné – jižním směrem za stanicí se nachází obratové koleje (v rámci pásmového provozu zde také i některé vlaky končí) a má dva výstupy (severní a jižní). Na projektech stanice pracovali také čeští architekti (Chalupa, Břusková[1]). V pražském metru se jí vzhledově asi nejvíce podobají stanice úseku II.C, avšak k této byly přidány dvě řady sloupů, které se nacházejí ve většině stanic moskevského metra.

Obklad stěn nástupiště tvoří keramické desky v okrové až hnědé barvě, na nápis stanice bylo použito písmo založené na typickém pražském s názvem Metron (upravené pro cyrilici).

Ve stanici byla instalována i umělecká díla s tématem Prahy; plastika zobrazující Prahu a Vltavu, u vstupu do stanice pak byla umístěna socha kosmonautů Interkosmosu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informace na stránce mosmetro.ru. www.mosmetro.ru [online]. [cit. 2007-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja – 9 směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Južnaja Pražskaja Ulica Akademika Jangelja
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykino 14Petrovsko-Razumovskaja 10TimirjazevskajaDmitrovskajaSavjolovskajaMendělejevskaja 5Cvetnoj Bulvar 10Čechovskaja 2 7Borovickaja 1 3PoljankaSerpuchovskaja 5TulskajaNagatinskajaNagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja 11ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo 12