Pražskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pražskaja
Метро Пражская 01.jpg
Stát Rusko
Město Moskva
Čtvrť Čertanogo centralnoje
Ulice Kirovogradskaja, Krasnogo majaka
Vznik 6. listopadu 1985
Linky Serpuchovsko-Timirjazevskaja
Technické informace
Typ stanice mělce založená
Počet nástupišť 1
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pražskaja (Pražská, rusky Пражская) je stanice moskevského metra. Nachází se na lince Serpuchovsko-Timirjazevskaja, v její jižní části.

Název[editovat | editovat zdroj]

Její projektový název byl Krasnyj Majak (rusky Красный Маяк) podle nedaleké ulice.

Pojmenována byla v rámci československo-sovětského přátelství, v Praze naopak vznikla stanice Moskevská (dnes Anděl). Obě stanice byly zprovozněny s rozdílem čtyř dnů; ta pražská začala sloužit cestujícím již od 2. listopadu 1985.

Oproti Pražanům Moskvané název této stanice v roce 1990 v rámci rozsáhlého přejmenovávání (které se dotklo spíše jen stanic se stalinistickými názvy z let třicátých) nezměnili.

V dubnu 2020 podle ruské armádní televize Zvězda navrhla veřejná rada při ruském ministerstvu obrany přejmenování stanice na název „Maršála Koněva“ a dopisem požádala ruského ministra obrany Sergeje Šojgu o podporu této iniciativy. Médii to bylo prezentováno jako odpověď na odstranění Koněvovy sochy v Praze-Bubenči městskou částí Praha 6.[1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pražskaja byla zprovozněna 6. listopadu 1985, je součástí druhého provozního úseku deváté linky, který čítá pouze tuto stanici (tj. mezistaniční úsek JužnajaPražskaja).

Provedení a ztvárnění stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice metra Pražskaja

Konstrukčně je mělce založená (9,5 m) hloubená, může plnit funkci konečné – jižním směrem za stanicí se nachází obratové koleje (v rámci pásmového provozu zde také i některé vlaky končí) a má dva výstupy (severní a jižní). Na projektech stanice pracovali také čeští architekti (Chalupa, Břusková[3]). V pražském metru se jí vzhledově asi nejvíce podobají stanice úseku II.C, avšak k této byly přidány dvě řady sloupů, které se nacházejí ve většině stanic moskevského metra.

Obklad stěn nástupiště tvoří keramické desky v okrové až hnědé barvě, na nápis stanice bylo použito písmo založené na typickém pražském s názvem Metron (upravené pro cyrilici).

Ve stanici byla instalována i umělecká díla s tématem Prahy; plastika zobrazující Prahu a Vltavu, u vstupu do stanice pak byla umístěna socha kosmonautů Interkosmosu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Moskva se mstí: Stanici metra Pražská chce přejmenovat na Maršála Koněva Archivováno 16. 7. 2020 na Wayback Machine., Forum24, 16. 4. 2020, ČTK
  2. Ruská občanská výzva chce přejmenovat stanici metra Pražská. Reaguje na přemístění sochy Koněva. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2020-09-15]. Dostupné online. 
  3. Informace na stránce mosmetro.ru. www.mosmetro.ru [online]. [cit. 2007-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja – 9 směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Južnaja Pražskaja Ulica Akademika Jangelja
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykino 14Petrovsko-Razumovskaja 10TimirjazevskajaDmitrovskajaSavjolovskaja 11Mendělejevskaja 5Cvětnoj Bulvar 10Čechovskaja 2 7Borovickaja 1 3PoljankaSerpuchovskaja 5TulskajaNagatinskajaNagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja 11ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo 12