Nachimovskij prospekt (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nachimovskij prospekt
Nachimovskij prospekt
Nachimovskij prospekt
Stát Rusko a Sovětský svaz
Město Moskva
Vznik 8. listopadu 1983
Linky Serpuchovsko-Timirjazevskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nachimovskij prospekt (rusky Нахимовский проспект) je stanice moskevského metra. Pojmenována je podle stejnojmenné třídy (rusky prospektu), který nese jméno admirála Nachimova.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Nachimovskij prospekt je jedna ze stanic Serpuchovsko-Timirjazevské linky, nachází se v její jižní části. Konstrukčně je to podzemní, jednolodní stanice založená mělko pod povrchem – pouhých 9,5 m hluboko.

Má dva výstupy, které vedou z konců nástupiště; jeden po tříramenných eskalátorech a druhý s dvěma rameny eskalátorů a pevným schodištěm. Oba dva pak zaúsťují do podpovrchových vestibulů umístěných pod přilehlými ulicemi. Nad prvním výstupem je umístěna měděná plastika, nad druhým pak mozaika, na níž je vyobrazeno moře, loď a busta admirála Nachimova. Osvětlení zajišťují 4 řady celkem 312 světel umístěných na stropě stanice ve speciálních výdutích. Na část stěn za nástupištěm byl použit jako obklad mramor, na podlahu několik druhů žuly.

Stanice byla vybudována na začátku 80. let 20. století, v provozu je od 8. listopadu 1983, Zprovozněna byla jako součást první části deváté linky mezi stanicemi Serpuchovskaja a Južnaja. Dnes každý den Nachimovskij prospekt využije průměrně okolo 30 tisíc lidí; jedná se tedy o středně vytíženou stanici.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja – 9 směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Nagornaja Nachimovskij prospekt Sevastopolskaja
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykino 14Petrovsko-Razumovskaja 10TimirjazevskajaDmitrovskajaSavjolovskaja 11Mendělejevskaja 5Cvětnoj Bulvar 10Čechovskaja 2 7Borovickaja 1 3PoljankaSerpuchovskaja 5TulskajaNagatinskajaNagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja 11ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo 12