České pivo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa Česka tvořená místními pivními zátkami.
Džbán s českým pivem.

České pivo a pivovarnictví má dlouholetou tradici a patří mezi nejznámější piva ve světě.[1][2][3] Nejstarší českou tradici vaření piva má Břevnovský klášter, který byl založen roku 993.[4]

Podle českých předpisů se pivem rozumí: pěnivý nápoj vyrobený zkvašením mladiny připravené ze sladu, vody, neupraveného chmele, upraveného chmele nebo chmelových produktů, který vedle kvasným procesem vzniklého alkoholu (ethanolu) a oxidu uhličitého obsahuje i určité množství neprokvašeného extraktu.[5]

Chráněné zeměpisné označení České pivo[editovat | editovat zdroj]

České pivo je chráněným zeměpisným označením[6] Evropské unie, jehož účelem je zachovat dobré jméno a kvalitu piva vyráběného na území České republiky. Chráněné zeměpisné označení (CHZO) České pivo bylo zapsáno Nařízením Rady (ES) č. 1014/2008,[7] o zápisu určitých názvů do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení (České pivo (CHZO), Cebreiro (CHOP)).

Cílem zápisu do rejstříku je chránit tradici českého pivovarnictví, technologii výroby, kvalitu piva a předcházet vzniku napodobenin, které by se za české pivo mohly vydávat a zneužívat tak jeho jedinečných vlastností. Dále jde o to, aby nebyl za české pivo označován výrobek vyrobený v České republice netradičními metodami nebo vyrobený metodami tradičními, ale v zahraničí.

Přesto, že České pivo je pojem, pod kterým si každý cizinec představí podobné nápoje, jsou mezi jednotlivými značkami velké chuťové i výrobní rozdíly. Jenom světlé pivo lze vyrobit mnoha způsoby, každý pivovar má vlastní recept, dobu i teplotu kvašení, místo, kde se kvasí i typ kvašení. Speciálním vyrobením piva, ale rozdíly nekončí. Je známo, že v různých krajích se České pivo čepuje jinak.[zdroj?] Zatímco v Čechách je zvykem[zdroj?] čepovat pivo na jeden zátah, aby se udělala krémová pěna, hovorově „po skle“, na Moravě a Slezsku čepují[zdroj?] pivo na tři i více zátahů z velké výšky. Pěna je naopak tuhá a pivo méně perlivé. Záleží už pak na vkusu jednotlivého člověka.

Nejznámější pivovary[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam pivovarů v Česku.

Značky piva[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.czech.cz/cz/ekonomika-podnikani-veda/vseobecne-informace/tradicni-ceske-produkty-a-znacky
  2. http://www.gastroinfo.cz/index.php?content=pivo&article_id=5
  3. http://vipchat.novinky.cz/archiv/00126-jan-vesely,-vykonny-reditel-ceskeho-svazu-pivovaru-a-sladoven-.html
  4. Počátky vaření piva v ČR
  5. § 11 písm. a) vyhlášky č. 335/1997 Sb.
  6. http://www.ceskepivo.cz
  7. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:276:0027:0028:CS:PDF

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]