Černý rybník (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Černý rybník
Černý rybník
Datum vyhlášení 8. listopadu 1993
Kód ÚSOP 1679
Lokalita Klíny
Výška 805–815 m n. m.
Výměra 13 ha
Seznam CHÚ v okrese Most
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Černý rybník
Černý rybník
Přírodní rezervace v Česku

Černý rybník je přírodní rezervaceKrušných horách. Rozkládá se na katastru obce Klínyokrese Most zhruba 2,5 km severozápadně od Klínů po levé straně silnice ve směru Klíny-Fláje a svým spodním cípem zasahuje až ke státní hranici s Německem.

Rezervaci vyhlásil Okresní úřad Most dne 8. listopadu 1993 z důvodu ochrany přirozeného charakteru hydrologicky, botanicky i faunisticky zajímavého rašeliniště, které má rozlohu 13 ha a mocnost rašeliny 1,7 až 7 metrů. Součástí rezervace je Černý rybník, který dal rezervaci jméno, o rozloze 1,08 ha. Území rezervace se nachází v nadmořské výšce 805–815 m, hladina rybníka leží v nadmořské výšce 805 m. Rybník zde byl založen v 19. století k chovu ryb, jak napovídá jeho původní název Forellenteich (Pstruhový rybník).

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Součástí chráněného území je prameniště potoka Svídnice, který protéká rybníkem a od území rezervace tvoří státní hranici s Německem až do svého vtoku do Flájského potokaBrandova. Svídnice odvodňuje jižní část rezervace. Na východ vytéká z Černého rybníka bezejmenný pravostranný přítok Bílého potoka. Hluboké odvodňovací příkopy v rašeliništi dokládají, že v minulosti zde byly snahy o jeho odvodnění. Výsledkem těchto zásahů jsou i menší vodní plošky v okolí rybníka.

Pomníček u rybníka

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

V severní části rezervace je významné tokaniště tetřívka obecného. Z chráněné fauny se zde vyskytuje též sýc rousný, kulíšek nejmenší, zmije obecná či ještěrka živorodá. Na rybníce se objevuje též kachna divoká nebo čírka obecná.

V rezervaci převládá typická rašeliništní květena. Roste zde řada druhů mechů, na sušších místech vřes obecný, vlochyně bahenní, borůvka černá a také brusinka obecná. Z ohrožených druhů rostlin se zde nachází šicha černá, koprník štětinolistý, klikva bahenní a rojovník bahenní. Z dřevin se vyskytuje borovice černá, borovice blatka, smrk ztepilý, bříza bělokorá, jeřáb obecný a různé druhy vrb. Na jižním okraji roste nepůvodní smrk pichlavý, v severozápadní části suchopýr pochvatý. Východní část přechází ve značně zamokřenou rašelinnou smrčinu.

Mezi západním břehem rybníka a silnicí se nachází jednoduchý pomníček mistra lesnického učiliště z Flájí Jaroslava Lafka, který zde v roce 1962 zahynul.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Chráněná území ČR I.: Ústecko. Příprava vydání Peter Mackovčin. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 1999. 352 s. Dostupné online. ISBN 80-86064-37-9. Kapitola Černý rybník, s. 169. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]