Černý rybník (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Černý rybník

Černý rybník
Datum vyhlášení 8. listopadu 1993
Kód ÚSOP 1679
Lokalita Klíny
Výška 805–815 m n. m.
Výměra 13 ha
Seznam CHÚ v okrese Most
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Černý rybník
Černý rybník

Černý rybník je přírodní rezervaceKrušných horách. Rozkládá se na katastru obce Klínyokrese Most zhruba 2,5 km severozápadně od Klínů po levé straně silnice ve směru Klíny-Fláje a svým spodním cípem zasahuje až ke státní hranici s Německem.

Rezervaci vyhlásil Okresní úřad Most dne 8. listopadu 1993 z důvodu ochrany přirozeného charakteru hydrologicky, botanicky i faunisticky zajímavého rašeliniště, které má rozlohu 13 ha a mocnost rašeliny 1,7 až 7 metrů. Součástí rezervace je Černý rybník, který dal rezervaci jméno, o rozloze 1,08 ha. Území rezervace se nachází v nadmořské výšce 805–815 m, hladina rybníka leží v nadmořské výšce 805 m. Rybník zde byl založen v 19. století k chovu ryb, jak napovídá jeho původní název Forellenteich (Pstruhový rybník).

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Součástí chráněného území je prameniště potoka Svídnice, který protéká rybníkem a od území rezervace tvoří státní hranici s Německem až do svého vtoku do Flájského potokaBrandova. Svídnice odvodňuje jižní část rezervace. Na východ vytéká z Černého rybníka bezejmenný pravostranný přítok Bílého potoka. Hluboké odvodňovací příkopy v rašeliništi dokládají, že v minulosti zde byly snahy o jeho odvodnění. Výsledkem těchto zásahů jsou i menší vodní plošky v okolí rybníka.

Pomníček u rybníka

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

V severní části rezervace je významné tokaniště tetřívka obecného. Z chráněné fauny se zde vyskytuje též sýc rousný, kulíšek nejmenší, zmije obecná či ještěrka živorodá. Na rybníce se objevuje též kachna divoká nebo čírka obecná.

V rezervaci převládá typická rašeliništní květena. Roste zde řada druhů mechů, na sušších místech vřes obecný, vlochyně bahenní, borůvka černá a také brusinka obecná. Z ohrožených druhů rostlin se zde nachází šicha černá, koprník štětinolistý, klikva bahenní a rojovník bahenní. Z dřevin se vyskytuje borovice černá, borovice blatka, smrk ztepilý, bříza bělokorá, jeřáb obecný a různé druhy vrb. Na jižním okraji roste nepůvodní smrk pichlavý, v severozápadní části suchopýr pochvatý. Východní část přechází ve značně zamokřenou rašelinnou smrčinu.

Mezi západním břehem rybníka a silnicí se nachází jednoduchý pomníček mistra lesnického učiliště z Flájí Jaroslava Lafka, který zde v roce 1962 zahynul.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Chráněná území ČR I.: Ústecko. Příprava vydání Peter Mackovčin. Praha : Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 1999. 352 s. Dostupné online. ISBN 80-86064-37-9. Kapitola Černý rybník, s. 169.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]