Lužické šipáky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Lužické šipáky
Stráň nad silnicí
Datum vyhlášení 30. června 1993
Vyhlásil Správa CHKO České středohoří
Kód ÚSOP 1644
Lokalita Lužice
Výška 275–345 m n. m.
Výměra 3,83 ha
Seznam CHÚ v okrese Most
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Lužické šipáky
Lužické šipáky
Přírodní památky v Česku

Lužické šipáky (na některých mapách uvedeno jako Lužické šípáky) je přírodní památka na katastru obce Lužiceokrese MostÚsteckém kraji. Rozkládá se 300 metrů východně od obce Lužice a zhruba 9 km od města Mostu na příkrém svahu nad silnicí spojující Lužice a Dobrčice.

Přírodní památka byla vyhlášena dne 30. června 1993 v první zóně Chráněné krajinné oblasti České středohoří z důvodu ochrany především dubu pýřitého (tzv. šipáku), kterého se v místě vyskytuje více než 200 exemplářů všech věkových kategorií od nejmladší generace až po velmi staré jedince mimořádné velikosti a zajímavých tvarů. Původně zde byly chráněny pouze nejvzrostlejší exempláře formou památných stromů. Soubor, který na území roste, je však tak mimořádný, že byl vyhlášen přírodní památkou. Vedle dubu je zde zaznamenán výskyt i vzácnějších druhů rostlin, jako např. kavyl Ivanův, kozinec rakouský, lilie zlatohlavá a zlatohlávek obecný.

Oblast je též důležitou paleontologickou lokalitou. Geologický podklad tvoří čedič a křídové sedimenty. Půda je zde bohatá na jílové minerály, což zapříčiňuje relativně časté sesuvy půdy. Sesouváním je značně poškozena i silnice Lužice-Dobrčice, která tvoří jižní hranici přírodní památky a která je proto pro automobily neprůjezdná.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]