Včelojed lesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Včelojed lesní

Včelojed lesní
Včelojed lesní
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: dravci (Falconiformes)
Čeleď: jestřábovití (Accipitridae)
Rod: včelojed (Pernis)
Binomické jméno
Pernis apivorus
(Linné, 1758)

Včelojed lesní (Pernis apivorus) je středně velký dravec z čeledi jestřábovitých.

Včelojed lesní v letu
Mladí ptáci v hnízdě

Dorůstá o něco větší velikosti než káně lesní (52–60 cm), v rozpětí křídel měří 135–150 cm a dosahuje hmotnosti 580–950 g. Zbarvení opeření je u něj variabilní, obecně však mívá hnědý hřbet, skvrnitou hruď a šedou hlavu, za letu jsou patrné i jeho bílé pruhy na spodní straně křídel.

Včelojed lesní hnízdí na většina území Evropy a v západní Asii. Je tažný se zimovišti v tropické Africe. V České republice se jedná o zvláště chráněný druh v kategorii kriticky ohrožený dle vyhlášky č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Ročně zde hnízdí v počtu okolo 600–850 párů.

Pernis apivorus

Včelojed lesní je dravec specializovaný na požírání vos a sršní a jejich larev, ačkoli v malé míře loví i jiné malé živočichy. I přesto, že jeho vědecký (jeho druhový název apivorus se dá z latiny přeložit právě jako včelojed) i český název odkazuje na požírání včel, hrají v jeho potravě menší roli než vosy.

Včelojed lesní hnízdí v lese a po většinu roku je obtížné jej ve volné přírodě spatřit. Výjimkou jsou svatební tance, při kterých je v letu nápadný tleskáním křídel. Samci jsou během období hnízdění, které trvá od května do srpna, silně teritoriální. Hnízdo si staví vysoko na stromech a ročně do něj klade 1–2 hnědě skvrnitá vejce.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Honey Buzzard na anglické Wikipedii.

  • Dungel J., Hudec, K. (2001): Atlas ptáků České a Slovenské republiky; str. 58. Academia, Praha. ISBN 978-80-200-0927-2
  • Dierschke, V. (do češtiny přeložil Jan Robovský, 2009): Ptáci; str. 144. Euromedia Group, Praha. ISBN 978-80-242-2193-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Pernis apivorus ve Wikimedia Commons