Sierra Nevada (USA)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sierra Nevada
Letecký záběr jižní části pohoří
Letecký záběr jižní části pohoří

Nejvyšší bod Mount Whitney (4421 m n. m.)
Délka 644 km
Rozloha 63 118 km²

Nadřazená jednotka Kordillery

Světadíl Severní Amerika
Stát USA - Kalifornie, Nevada
Poloha ve státě Kalifornii
Poloha ve státě Kalifornii
Horniny vyvřelá hornina, batolit

Sierra Nevada (španělsky „sněžné pásmo“) je horské pásmo na území státu Kalifornie, USA. Na několika místech zasahuje též do sousedního státu Nevada. Horský pás je také někdy neformálně nazýván the Sierra, the High Sierra nebo the Sierras. Pohoří je ohraničeno průsmyky Fredonyer Pass na severu a Tehachapi Pass na jihu. Na západě hraničí s Centrálním údolím a na východě s Velkou pánví. Pohoří směřuje severo-severozápadně. Západní svah pravidelně stoupá, zatímco východní svah tvoří příkré úbočí - kvesta.

Řeky pramenící v pohoří a tekoucí na západ se vlévají do Tichého oceánu, přičemž toky tekoucí na východ se nevlévají do oceánu a končí v podzemí nebo v jezerech.[1] (Výjimkou je Owens River tekoucí na východ, u které jsou některé toky přesměrovány do Los Angeles a následně do Pacifiku.)

V Sierra Nevadě se nachází několik významných geologických útvarů:

Historie[editovat | editovat zdroj]

V západní části se roku 1849 odehrála slavná kalifornská zlatá horečka, kvůli obtížné dostupnosti však zůstaly některé části neprozkoumané až do roku 1912.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Hlavní význam Sierry Nevady spočívá v tom, že vysoké pohoří zachycuje většinu vláhy přicházející od Pacifiku, především ve formě sněhových srážek, protože Kalifornie má středozemní podnebí. To umožňuje existenci rozsáhlého zavlažovacího systému v podobě mnoha přehrad a kanálů, které zavlažují suchou půdu v Centrálním údolím pod horami. Přehrady také generují elektrickou energii a dodávají pitnou vodu lidem v kalifornských aglomeracích. Na druhou stranu to způsobuje, že oblasti na východ od pohoří jsou vyprahlé. Například Nevada je nejsušším státem USA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sierra Nevada (U.S.) na anglické Wikipedii a Sierra Nevada (USA) na slovenské Wikipedii.

  1. The Great Basin
  2. National Park Service