Kaňon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled dolů z Bright Angel trail na Grand Canyon.

Kaňon je geologický útvar – hluboké říční údolí se strmými bočními stěnami.

Rozlišují se dva druhy kaňonů: podmořský a suchozemský. Ten vzniká většinou v odolné ploše sedimentárních vrstev. Protékající voda v říčním korytu postupně eroduje vrstvu za vrstvou, což zařezává kaňon stále hlouběji do reliéfu a vytváří tak stále hlubší kaňon. Kaňon je také důležitý pro paleontology, jelikož jim dává možnost nahlédnout do historie planety a zkoumat fosílie v chronologickém pořadí. Nejznámějším kaňonem světa je Grand Canyon v USA.

Kaňony se vyskytují také v krasových oblastech, kde je jejich vznik spojen s chemickými vlastnostmi vody a krasověním.

Typologie[editovat | editovat zdroj]

Vymezení pojmu kaňon z geomorfologického hlediska není jednotné a liší se podle jednotlivých autorů.

Demek (1983), vymezuje pojmy soutěska a kaňon na základě vztahu mezi lineární erozí vodního toku (hloubkové erozi) a vývojem svahů (boční erozi) jako říční údolí, u něhož výrazně převažuje hloubková eroze nad boční. Velmi hluboké soutěsky pak nazývá kaňony.[1]

Jiní geologové, jako Vitásek (1958) a Klimaszewski (1978) definují kaňon jako říční údolí specifického tvaru příčného profilu, odlišného od soutěsky, případně erozního zářezu (Klimaszewski). [2][1]

Související informace naleznete také v článku Říční údolí.

Jako kaňon bývají v místní terminologii označována též údolí, která z geologického hlediska kaňonem nejsou, jako například Bryce-Canyon v Utahu. Mnohé kaňony v místních názvech jako kaňon naopak označovány nejsou.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Kaňony a soutěsky jsou atraktivními turistickými cíli. Zvláště v suchých oblastech s převážně nízkým stavem vody se však mohou stát nebezpečnými v období přívalových dešťů, kdy se koryto náhle zaplaví a příkré stěny poskytují špatnou únikovou cestu. Opakovaně tak dochází k utonutí.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PAVELKOVÁ CHMELOVÁ, Renata; FRAJER, Jindřich. Základy hydrologie. [online]. Univerzita Palackého v Olomouci, katedra geografie., [cit. 2015-02-10]. Dostupné online. (česky) 
  2. MATOUŠKOVÁ, Milada. Hydromorfologie. [online]. UK v Praze, katedra fyzické geografie a geoekologie., [cit. 2015-02-10]. Dostupné online. (česky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Canyon na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]