Naftali Benet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Naftali Bennett)
Skočit na: Navigace, Hledání
Naftali Benet
נפתלי בנט
Naftali Benet
Naftali Benet
Úřadující
Ve funkci od: 18. března 2013
Předchůdce Šalom Simchon

Úřadující
Ve funkci od: 18. března 2013
Předchůdce Ja'akov Margi

Úřadující
Ve funkci od: 18. března 2013
Předchůdce Ja'akov Edri

Narození 25. března 1972 (43 let)
Izrael Haifa, Izrael
Národnost Židé
Politický subjekt Židovský domov
Kneset 19., 20.
Vzdělání

Hebrejská univerzita

Webová stránka www.israelim.org.il
Vojenská služba
Sloužil Izraelské obranné síly
Hodnost major
Jednotka Sajeret Matkal
Bitvy/války druhá libanonská válka
Commons Kategorie Naftali Bennett

Naftali Benet (hebrejsky נפתלי בנט, ‎* 25. března 1972 Haifa) je izraelský podnikatel a politik, poslanec Knesetu a předseda pravicové strany Židovský domov. Od března 2013 zastává tři ministerské posty v izraelské vládě, a to funkce ministra průmyslu, obchodu a práce, ministra náboženských služeb a ministra pro záležitosti Jeruzaléma.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v severoizraelské Haifě a sloužil v elitních jednotkách Sajeret Matkal a Maglan, kde se stal velitelem čety. Jako rezervista se nadále pravidelně účastní činnosti v armádě. Dosáhl hodnosti majora. Po službě v armádě vystudoval práva na Hebrejské univerzitě. V roce 1999 s přáteli založil softwarovou společnost Cyota, která zajišťovala bezpečnostní řešení pro tisíce finančních institucí.[1]. Společnost byla v roce 2005 zakoupena firmou RSA Security za 145 milionů dolarů.

Vstup do politiky[editovat | editovat zdroj]

Zúčastnil se druhé libanonské války a po jejím skončení se stal ředitelem týmu Benjamina Netanjahua, kde působil v letech 2006 - 08. Mimo jiné řídil tým, který připravil Netanjahuovu reformu školství. Vedl také Netanjahuovu kampaň na předsednictví Likudu v srpnu 2007. Koncem ledna 2010 se stal generálním ředitelem Rady židovských osad Judee, Samaří a Gazy a vedl kampaň proti zmrazení osad v roce 2010. V lednu 2012 se své funkce vzdal.

V dubnu 2011 spoluzaložil think tank Můj Izrael, který se postupně rozrostl až na osmdesát tisíc členů. O rok později založil hnutí Izraelci, jehož náplní je především praktické provedení centristicky pravicového sionismu, dialog mezi náboženskými a nenáboženskými komunitami. Od listopadu 2012 je předsedou strany Židovský domov, kterou vedl do předčasných parlamentních voleb v roce 2013. Po těch se jeho strana stala součástí koaliční vlády, v níž Benet získal tři ministerské posty, a to portfolia ministra průmyslu, obchodu a práce, ministra náboženských služeb a ministra pro záležitosti Jeruzaléma.

Mandát poslance obhájil rovněž ve volbách v roce 2015, ovšem jeho strana Židovský domov zaznamenala se ziskem osmi křesel pokles početního zastoupení v Knesetu.[2]

Žije v Ra'ananě se svojí ženou a čtyřmi dětmi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Naftali Bennett na anglické Wikipedii.

  1. http://www.rsa.com/press_release.aspx?id=6316
  2. All 120 incoming Knesset members [online]. The Times of Israel, [cit. 2015-03-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]