Lennonova zeď

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Podoba zdi v říjnu 2008

Lennonova zeď je zeď Maltézské zahrady v Praze na Malé Straně. Od sedmdesátých let byla nazývána "Zeď nářků". Objevovaly se na ní křídou psané básničky – většinou milostné. Občas byly režimem zamalovány bílou barvou, ale brzy se znovu objevily.

Po smrti Johna Lennona v prosinci 1980 byl využit zaoblený obelisk, sloužící původně jako zdroj vody, k vytvoření symbolického hrobu Johna Lennona. K tomuto symbolickému hrobu nosili lidé květiny a svíčky a brzy se na okolní zdi začaly objevovat graffiti inspirované Johnem Lennonem a útržky textů písní hudební skupiny Beatles. Zeď byla několikrát režimem přebarvena – na zeleno i na šedivo a posléze byla zakryta plakátovací plochou[1].

V roce 1988 byla zeď zdrojem roztrpčení pro tehdejší komunistický režim Gustáva Husáka. Mladí Češi na zmíněnou zeď psali stížnosti, a to bylo důvodem srážek stovek studentů a tajných policistů poblíž Karlova mostu. Pohyby těchto studentů byly následně popisovány jako lennonismus a československé státní orgány tyto lidi připodobňovaly k alkoholikům, mentálně postiženým, sociopatům a agentům západního světa.

Zeď se během času měnila a původní Lennonův portrét byl dlouho schován pod vrstvou nových maleb. Pokaždé, když byly malby přetřeny barvou státními orgány, následující den se opět obnovilo mnoho veršů a obrázků květin. Dnes zeď reprezentuje symbol svobodných ideálů, mezi které patří láska a mír (love and peace). Po přelomu století se zeď stala turistickou atrakcí a navštěvují ji zástupy turistů. Původní idealistické nápisy začaly vytlačovat vzkazy všeho druhu.

Lenonova zeď v roce 1993

Zeď je vlastněna maltézskými rytíři, kterými bylo schváleno kreslení graffiti na zeď, která se nachází na Velkopřevorském náměstí na Malé Straně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://wiki.hippy.cz/encyklopedie:zed_johna_lennona
Podoba zdi okolo roku 1983
Zeď nářků v roce 1977

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]