Krajský soud v Hradci Králové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Krajský soud v Hradci Králové
Budova Krajského soudu v Hradci Králové
Budova Krajského soudu v Hradci Králové
Odvolací soud Vrchní soud v Praze
Sídlo Hradec Králové
Počet soudců 84
Předseda soudu JUDr. Jan Čipera
Místopředseda soudu Mgr. Jan Ducháček
JUDr. Vladimír Lanžhotský, Ph.D.
JUDr. Jolana Maršíková
JUDr. Miroslav Veselský
Adresa Československé armády 218
502 08 Hradec Králové
Webové stránky
Mapka soudního obvodu
KS Hradec Králové.PNG

Krajský soud v Hradci Králové je krajský soud se sídlem v Hradci Králové, který spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze. Soud má od roku 2003 zřízenou pobočku v Pardubicích.[1] Budova soudu se nachází v ulici Československé armády, pobočka v Pardubicích se nachází v nové budově na Sukově třídě.

Krajský soud v Hradci Králové vznikl roku 1850, po roce 1949 do jeho působnosti přešlo i území zrušeného krajského soudu v Jičíně[2] a po roce 1960 i Krajského soudu v Pardubicích.

Soudní obvod[editovat | editovat zdroj]

Přímo do obvodu Krajského soudu v Hradci Králové patří obvody těchto okresních soudů:

Pobočce v Pardubicích je svěřena většina věcí z obvodů těchto okresních soudů:

Budova[editovat | editovat zdroj]

Obvod bývalého Krajského soudu v Hradci Králové k roku 1930

Starý Hradec Králové byl spoután mohutným vojenským opevněním, které začalo být bouráno až po roce 1866. Tehdy se naskytla příležitost vybudovat pro hradeckou justici důstojné reprezentativní sídlo, což však prosadil až po vzniku samostatné republiky tehdejší prezident krajského soudu JUDr. Vavřinec Sláma v součinnosti se známým a dlouholetým hradeckým starostou JUDr. Františkem Ulrichem. Soudu byl městem věnován vhodný pozemek na okružní třídě a veřejnou soutěž vyhrál roku 1932 Ing. arch. Václav Rejchl, který se mj. podílel i na regulačním plánu města. Jeho projekt byl na čtyřpatrovou budovu v netradičním pětiúhelníkovém tvaru, tím však kopírovala podobu bývalého vojenského kavalíru, který zde dříve stával. Město stavbu schválilo roku 1933 a už 21. října 1934 byla soudní budova za přítomnosti ministra spravedlnosti, prezidenta vrchního soudu, členů Národního shromáždění a dalších významných hostí slavnostně otevřena. V nové budově sídlil krajský a okresní soud, státní zastupitelství i věznice, takže celá místní justice byla soustředěna na jednom místě.

Budova krajského soudu byla vystavena ve funkcionalistickém stylu a je u vstupního schodiště doplněna dvěma pískovcovými sochami symbolizujícími Právo a Spravedlnost od sochaře Josefa Bílka. Vpravo stojící Právo je představeno přísným mužem v římském rouchu, který drží v pravé ruce pergamen a opírající se o meč, pod nímž je umístěna velká kniha. Vlevo stojící Spravedlnost je zpodobněna jako hrdá mladá žena držící váhy a s pravou rukou vztyčenou. Ve vestibulu je navíc umístěna busta T. G. Masaryka.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zákon č. 199/2002 Sb., o zahájení činnosti Krajského soudu v Hradci Králové – pobočky v Pardubicích. Dostupné online.
  2. Část II. přílohy nařízení ministra spravedlnosti č. 11/1949 Sb., kterým se stanoví sídla krajských soudů a sídla a obvody okresních soudů. Dostupné online.
  3. Stručný nástin vývoje soudnictví v Hradci Králové [online]. Hradec Králové: Krajský soud v Hradci Králové, [cit. 2011-06-13]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°12′38″ s. š., 15°50′20″ v. d.