Kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola (pohled na průčelí)
Kostel zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola

Kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý spíše jako kostel svatého Tomáše, se nachází v brněnské městské části Brno-střed na jihu Moravského náměstí v katastrálním území Město Brno. Jeho počátky sahají do 14. století, kdy jej založil Jan Jindřich jako původně augustiniánský klášter. Samotný kostel byl v průběhu staletí mnohokrát opravován a přestavován, jeho současná barokní podoba pochází ze 17. století. Jde o farní kostel farnosti Brno-sv. Tomáš.

Stavba kostela[editovat | editovat zdroj]

Kostel v roce 1842 (vpravo místodržitelský palác)

Na tehdejším brněnském předměstí založil kolem roku 1350 moravský markrabě Jan Jindřich kostel a klášter augustiniánů, který byl v roce 1645 během švédského obléhání Brna značně poškozen. Od roku 1662 probíhala stavební obnova kostela v duchu barokního tvarosloví pod vedením Jana Křtitele Erny. V průběhu 18. století byl postaven konvent a nová prelatura, na jejichž vybudování se podíleli Mořic Grimm a jeho syn František Antonín. Portál prelatury je osazen sochami markraběte Jana Jindřicha a jeho syna Jošta jako římského krále od Josefa Leonarda Webera.

Hlavní oltář s obrazem Zjevení Krista apoštolům od rakouského malíře Franze Antona Maulbertsche navrhl a sochařskou výzdobu provedl v letech 1762-1764 Josef Winterhalder st. V hrobce umístěné před oltářem jsou uloženy ostatky markraběte Jošta.

V boční kapli zasvěcené Panně Marii Bolestné je umístěna gotická kamenná Pieta horizontálního typu, jejíž autorství je připisováno Jindřichu Parléři, který pracoval jako kameník a stavitel ve službách markraběte Jošta.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JANETSCHEK, Clemens d'Elpidio. Das Augustiner-Eremitenstift S. Thomas in Brünn mit steter Bezugname auf die Klöster desselben Ordens in Mähren. Svazek Erster Band. Brünn : Die päpstliche Benedictiner-Buchdruckerei in Brünn, 1898. S. 347. (ger) 
  • SAMEK, Bohumil. Umělecké památky Moravy a Slezska 1. A-I. Praha : Academia, 1994. 651 s. ISBN 80-200-0474-2.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°11′52,59″ s. š., 16°36′27,16″ v. d.