Jan Jiří Heinsch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jan Jiří Heinsch, zapisován také jako Heintsch, něm. Johann Georg, (1647 v Kladsku9. září 1712 v Praze) byl českoněmecký malíř, představitel klasicistního proudu barokního malířství. Těžiště jeho díla tvoří náboženské obrazy od řádových objednavatelů. Jsou to oltářní obrazy, které se po josefínských reformách dostaly do galerií, nebo také portréty řádových představených. Je známo okolo 150 obrazů a vedle toho také obsáhlé grafické dílo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Heinschův obraz Sv. Mikuláš uděluje almužny

Jan Jiří Heinsch se narodil v roce 1647 v slezském Kladsku, o jeho pozdějším životě až do roku 1678, kdy se přestěhoval do Prahy není nic známo. Zde také v této době vstoupil do malířského cechu. Není jisté, zde získal nějaké malířské vzdělání před příjezdem do Prahy. V Praze se učil malířskému umění u zakladatele české barokní malby Karla Škréty, objevily se u něho vlivy italské renesance, především Tiziana a Paola Veronese.Nejvíce zakázek dostával od jezuitů, augustiniánů a křižovníků. Vliv členů řádů, především potom jezuitů Bohuslava Balbína a Matěje Tannera a křižovníka Jana Františka Beckovského je také na Heinschově díle patrný.

V roce 1684 Heinsch namaloval jeden ze svých nejzajímavějších obrazů Kristus po postě obsluhován anděly.

V roce 1708 vstoupil do augustiánského kláštera v Bělé pod Bedězem, ale ještě před koncem zkušební doby z něj vystoupil, později pro tento klášter maloval několik obrazů.

V roce 1707 pracoval s Janem Kryštofem Liškou na cyklu portrétů křižovnických velmistrů (dnes v Dobřichovicích), kde nejpovedenější je portrét tehdejšího velmistra Jiřího Ignáce Pospíchala. Roku 1705 namaloval obraz Sv. Lukáš maluje Madonu, u kterého se předpokládá, že tvář sv. Lukáše jen umělcův autoportrét. V roce 1710 vytvořil návrh na sousoší sv. Františka Borgia na Karlově mostě, které zpracoval Ferdinand Maxmilián Brokoff. Heinsch zemřel dva roky poté 9. září.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠRONĚK, Michal. Jan Jiří Heinsch : (1647-1712) : malíř barokní zbožnosti. Praha : Gallery ; Správa Pražského hradu ; Ústav dějin umění Akademie věd ČR, 2006. 192 s. ISBN 80-86990-03-6.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]