František Borgia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sv. František Borgia
{{{název}}}
Narození 22. říjen 1510
Úmrtí 1. říjen 1572, Řím
Svátek 10. říjen
Pohřben Madrid
Blahořečen 23. listopadu 1624
Svatořečen 20. června 1671 papežem Klementem X.
Úřady řeholník - jezuita
Uctíván církvemi římskokatolická církev
Atributy lebka s vévodskou korunou na hlavě
Příbuzenstvo
děd Juan Borgia
praděd papež Alexandr VI.

Svatý František Borgia (Francesco Borgia, někdy česky František Borgiáš, 15101572) byl katolickým knězem, členem jezuitského řádu a jedním z modelových světců katolické reformy 16. století.

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se r. 1510 ve Španělsku jako syn vévody z Gandie. Vévodové z Gandie byli přímými potomky papeže Alexandra VI., který byl Františkovým pradědem.

Francesco Borgia s umírajícím, Goya

Pohyboval se na dvoře císaře Karla V., kde poznal svou ženu Eleonoru de Castro, příbuznou s portugalského královského dvora, s níž měl osm dětí (Carlos, Isabel, João, Álvaro, Fernando, Afonso, Joana y Doroteia). Jeho syn João (Juan) byl koncem 16.století jedním ze španělských vyslanců v Praze, kde roku 1581 vydal knihu Empresas morales. Po předčasné smrti královny Isabely roku 1539 se Františkův život výrazně proměnil, rozhodl se stát řeholníkem. I když jeho jmenování katalánským vicekrálem toto rozhodnutí oddálilo, jeho rozhodnutí bylo utvrzeno po setkání s Ignácem z Loyoly, zakladatelem Tovaryšstva Ježíšova. Roku 1546, po smrti své manželky, vstoupil tajně do řádu, jeho rozhodnutí bylo zveřejněno až roku 1551, kdy byl vysvěcen na kněze. Při zakládání Collegia Romana, jezuitské vzdělávací instituce, která je předchůdcem dnešní Gregoriánské univerzity, spolupracoval se sv. Ignácem na fundaci a byl prvním donátorem této instituce, kde se vzdělání získávalo zdarma. Roku 1565 byl zvolen třetím generálem řádu.

Podporoval také misijní činnost svého řádu. Coby generální představený Tovaryšstva Ježíšova řád rozšířil a vyslal misionáře do Brazílie, Mexika, Peru, Moluk, Afriky, Floridy a na Kanárské ostrovy. Pomohl též papeži Piu V. jako agitátor při přesvědčování španělského, portugalského a francouzského dvora ke spojení proti Osmanům. Ve Španělsku byl přijat, ve Francii nikoliv. Při této cestě onemocněl a na zpáteční cestě 1. října 1572 v Římě zemřel. Kanonizován byl papežem Klementem X.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Procházka Jakob, Žiwot sw. Frantisska Borgie, Brno, Dědictwí sw. Cyrilla a Methodia 1860.
  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.  
  • Ottův slovník naučný, díl IV., heslo Borgia Francesco

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

3. generální představený Tovaryšstva Ježíšova
Předchůdce:
Diego Laínez
15651572
František Borgia
Nástupce:
Everard Mercurian