Juan Borgia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Juan Borgia
Příbuzenstvo
otec papež Alexandr VI.
sestra Lucrezia Borgia
bratr Cesare Borgia
vnuk Sv. František Borgia

Juan (Giovanni) Borgia (asi 1476, pravděpodobně Řím – 14. června 1497, Řím) byl syn papeže Alexandra VI. Tento muž z rodu Borgiů byl vévodou z Gandie a kondotiérem.

Jeho sestrou byla Lucrezia Borgia, měl ještě dva bratry, Cesareho a Gioffreho. Jejich matkou byla papežova milenka Vannozza dei Cattanei. Pravděpodobně měli ještě několik dalších nevlastních sourozenců, které papež zplodil s jinými ženami.

Juan se oženil s Marií Enriquez de Luna z dynastie Trastámarů, neteří krále Ferdinanda II. Aragonského a Isabely Kastilské. Juan a Maria se stali rodiči dvojčat Juana de Borja y Enriquez a Franciscy de Jesus Borja, která se stala jeptiškou v klášteře ve Valladolidu.

V červnu 1497 byl Juan Borgia zhruba ve věku 21 let zavražděn. Jeho tělo bylo nalezeno v Tibeře s podříznutým hrdlem, zasaženo devíti bodnými ranami. Vrah zůstal neznámý. Nedožil se tak narození svého třetího dítěte jménem Isabel de Borja y Enriquez, která se posléze stala abatyší kláštera Santa Clara ve španělské Gandii.

Jeho syn Juan, který se stal rovněž vévodou z Gandie, se posléze oženil s Juanou, dcerou arcibiskupa Zaragozy a Valencie Alonsa de Aragón. Třináct let po smrti Juana Borgii st. se jim narodil syn, a tedy jeho vnuk – budoucí světec, člen Tovaryšstva Ježíšova František Borgia.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace nebo části textu z článku Giovanni Borgia, 2nd Duke of Gandia na anglické Wikipedii.