Pedro Calderón de la Barca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pedro Calderón de la Barca
Pedro Calderón de la Barca
Pedro Calderón de la Barca
Rodné jméno Pedro Calderón de la Barca y Barreda González de Henao Ruiz de Blasco y Riaño
Narození 17. ledna 1600
Madrid
Úmrtí 25. května 1681 (ve věku 81 let)
Madrid
Alma mater Univerzita v Salamance
Povolání dramatik, básník, autor a spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pedro Calderón de la Barca Henao y Riaño (17. ledna 1600, Madrid25. května 1681, Madrid) byl španělský barokní dramatik a básník.

Jako vyznavač katolicismu a příznivec absolutismu zpracoval dramaticky celý systém církevních etických idejí. Při výběru a zpracování dramatického materiálu vychází většinou z tématu (královská moc, katolicismus, čest) a na základě tohoto tématu vytváří dramatický konflikt.

Děj jeho her je přísně logicky strukturovaný, soustřeďuje se na jedinou postavu a její vnitřní konflikty (instinkt, cit, vůle, rozum). Tematicky se velká část tvorby orientuje na náboženskou nebo nábožensko-filosofickou problematiku, ve které se odráží pesimistické názory rozkladu dvořanstva a církevní aristokracie.

Calderón je autor asi dvou set divadelních her, k vrcholným Calderónovým dílům patří hra Život je sen (La vida es un sueño, 1635), v němž je řešen problém předurčení a svobodné vůle. V tomto dramatu se odráží krize renesanční kultury, rozpad feudálního světa.

Díla online[editovat | editovat zdroj]

  • CALDERÓN DE LA BARCA, Pedro. Dáma skřítek : veselohra o třech jednáních. Překlad Jaroslav Vrchlický. Praha : Grosman a Svoboda, 1899. První díl Výboru dramat Calderonových obsahující proslulou komedii Dáma skřítek v překladu Jaroslava Vrchlického.. Dostupné online.  
  • CALDERÓN DE LA BARCA, Pedro. Moje dáma nade všecko : veselohra o třech jednáních. Překlad Jaroslav Vrchlický. Praha : Grosman a Svoboda, 1902. 11. svazek spisů španělského dramatika Pedra de Calderona obsahující text komedie Moje dáma nade všecko v překladu Jaroslava Vrchlického.. Dostupné online.  
  • CALDERÓN DE LA BARCA, Pedro. Život pouhý sen : dramatická báseň v pěti jednáních. Překlad Josef Jiří Stankovský. Praha : Pospíšil, 1870. 100. svazek edice Divadelní biblioteka obsahující vedle známé Calderónovy dramatické básně Život pouhá sen v překladu J. J. Stankovského také jednoaktovou frašku Jen moudře!. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pedro Calderón de la Barca na slovenské Wikipedii.