Kavala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kavala
Δήμος Καβάλας (Καβάλα)
Centrum Kavaly
Centrum Kavaly
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0 – 53 m n. m.
stát: Řecko Řecko
Kavala na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 112,599 km²
počet obyvatel: 63572 (2001)
hustota zalidnění: 565 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.cityofkavala.gr
telefonní předvolba: 2510
PSČ: 65x xx
označení vozidel: KB

Kavala (řecky: Καβάλα, bulharsky a makedonsky: Кавала) je město ležící v řecké Makedonii u Kavalského zálivu naproti ostrovu Thassos. Je hlavním městem stejnojmenné prefektury a důležitým přístavem oblasti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 6. století př. n. l. zde bylo osadníky z Thassu založeno město Neapolis. Pod tímto jménem se stalo součástí Římské říše a je zmíněno v Bibli v souvislosti s návštěvou apoštola Pavla.

Rodný dům Muhammada Alího

Posléze se město stalo součástí Byzantské říše, Řeky bylo nazýváno Christoupolis a Bulhary Morunets. Císař Justinián I. nechal město v šestém století opevnit. Pevnostní i ekonomický význam města v následujících stoletích stoupal, ale v roce 1185 bylo město vypleněno Normany.

Později se město stalo součástí Osmanské říše, kam patřilo mezi lety 1387 až 1912. Ovšem v roce 1391 sultán Bajazid město vypálil a znovu vystaveno bylo až v patnáctém století, již pod současným jménem Kavala. V roce 1769 se zde narodil Muhammad Alí, zakladatel dynastie, která vládla v Egyptě až do dvacátého století. Z jeho rodného domu je dnes muzeum.

Kavala byla osvobozena v roce 1913 řeckým námořnictvem v první balkánské válce. Po konci řecko-turecké války do města přišlo mnoho uprchlíků, což výrazně pomohlo celkovému rychlému rozvoji města.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]